Wtorek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 537
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Psy tropiące przeczesały lotnisko

Piątek, 16 września 2016, 17:28
Autor: red
Świebodzice: Psy tropiące przeczesały lotnisko
Fot. UM Świebodzice
Trzynastu funkcjonariuszy z psami tropiącymi, policjanci z Komendy Głównej i Wojewódzkiej oraz Centrum Szkolenia Policji w Legionowie pracowali w środowe przedpołudnie, 14 września, na Gminnym Lotnisku w Świebodzicach.

Wizyta mundurowych nie była jednak spowodowana czynnościami śledczymi, lecz szkoleniem atestującym psy policyjne.
- Atestacja polega na ocenie wartości użytkowych, zdolności psów i ich przydatności do dalszej służby - wyjaśniał Asp. Sztab. Marek Mycek, koordynator przewodników psów służbowych z KWP we Wrocławiu. - Oceniamy, czy pies podejmuje pracę węchową, czy ma właściwe odruchy. Ważnym etapem szkolenia jest sprawdzenie agresji zwierzęcia oraz tego, czy faktycznie wykonuje komendy. Atest uprawnia przewodnika do podejmowania prawnych działań z użyciem danego psa.

Psy wykorzystywane są w Policji do tropienia śladów ludzkich, poszukiwania zaginionych, przywracania ładu i porządku publicznego, a także lokalizowania materiałów zabronionych. Zwierzęta wykorzystywane w służbie muszą mieć wpojoną tzw. agresję kontrolowaną, czyli umiejętność natychmiastowego zachowania, pozwalającego na użycie psa jako środka przymusu bezpośredniego.

W strukturach Policji wykorzystywanych jest obecnie około 950 psów, co na liczącą 100 tysięcy formację stanowi niecały procent. Opiekunów jest jeszcze mniej, ponieważ niektórzy mają pod swoją kuratelą po dwa zwierzęta. Dlatego ważna jest okresowa ocena przydatności do służby.

Dlaczego szkolenie odbyło się właśnie w naszej gminie?
- Lotnisko w Świebodzicach zostało wybrane ze względu na jego położenie. W celu przeprowadzenia ćwiczeń z psami potrzebny jest rozległy teren, odosobniony od ludzi i odpowiednio zabezpieczony. Dzięki bardzo dobrej współpracy z Towarzystwem Lotniczym skorzystaliśmy właśnie z gościnności tego miejsca - tłumaczył asp. Sztab. Marek Mycek.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group