Środa, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 922
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Ptaki w ogrodzie mówią o pogodzie

Piątek, 25 stycznia 2013, 12:27
Aktualizacja: 12:28
Autor: red.
Świdnica: Ptaki w ogrodzie mówią o pogodzie
Fot. organizator
W ostatni weekend stycznia Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) zaprasza wszystkich do wspólnego Zimowego Ptakoliczenia. Ptaki można będzie liczyć indywidualnie lub razem z innymi podczas ponad 60 wycieczek organizowanych przez wolontariuszy OTOP.

W akcji może wziąć udział każdy, niezależnie od stopnia znajomości ptaków, które będzie można liczyć nawet bez wychodzenia z domu, podglądając przez okno ptaki przylatujące do ogrodu lub do karmnika. W sobotę lub niedzielę należy poświęcić na obserwacje jedną godzinę. Wyniki, w postaci maksymalnej liczby osobników danego gatunku widzianych naraz (metoda pozwalająca uniknąć wielokrotnego liczenia tej samej sikory czy wróbla) należy przekazać do OTOP na specjalnej Karcie Obserwacji, od 24.01 dostępnej na www.otop.org.pl

Osoby prowadzące obserwacje samodzielnie mogą skorzystać z merytorycznej pomocy, jaką jest dostępny na stronie OTOP krótki przewodnik po najczęściej spotykanych gatunkach. Warto wybrać się na jedną z kilkudziesięciu wycieczek, które w całej Polsce będą prowadzili wolontariusze OTOP, chętnie dzielący się swoją wiedzą.

W Świdnicy wszystkich zainteresowanych wspólnym liczeniem zapraszamy nad Zalew Witoszówka. Zbiórka o godzinie 9:30 w sobotę 26 stycznia przy pomoście. Wycieczkę poprowadzi Kamil Zięba z Dolnośląskiej Grupy Lokalnej OTOP.

Ornitolodzy podkreślają, że regularne liczenie ptaków, nawet wyłącznie w swoim ogrodzie, na podwórku czy na osiedlu, pozwala śledzić zmiany, które coraz szybciej zachodzą w otaczającym nas świecie. - Jeszcze kilka dekad temu niemal wszystkie łabędzie nieme odlatywały na zimę do Europy Zachodniej i Południowej, dzisiaj coraz częściej zimujące stada tych ptaków spotyka się na miejskich stawach czy odcinkach rzek. – mówi Antoni Marczewski z OTOP, koordynator akcji. - W tym roku Zimowe Ptakoliczenie poprzedza szczyt UE ws. budżetu. Politycy będą decydować m.in., czy przeznaczyć 20% unijnych środków na ochronę klimatu. Bez nacisku na polityków i szybkich działań nie będziemy w stanie skutecznie łagodzić skutków zmian klimatycznych, takich jak powodzie, susze, nawałnice czy trąby powietrzne. Zmiany klimatu wpływają również na ptaki, co można zauważyć choćby poprzez coroczny udział w Zimowym Ptakoliczeniu – dodaje Marczewski.

Kontakt do przewodnika lokalnej wycieczki:
Kamil Zięba: 607921748

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP)

to działająca od dwudziestu lat organizacja pozarządowa o statusie pożytku publicznego, zajmująca się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których one żyją. Celem Towarzystwa jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Jego działania wspiera rzesza kilkunastu tysięcy członków, wolontariuszy i sympatyków. OTOP jest polskim partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków – BirdLife International.

Po 20 latach istnienia OTOP to:
• Prawie 1000 ha rezerwatów, w których prowadzona jest czynna ochrona przyrody
• 174 ostoje ptaków (IBA), w tym 110 objętych regularnym monitoringiem zagrożeń
• 159 lęgowych gatunków ptaków objętych regularnym monitoringiem
• 2.500 nakładu kwartalnika “Ptaki”
• 800 wolontariuszy
• 2.000 członków
• 10.000 zadeklarowanych sympatyków
• 50.000 dzieci objętych programem edukacyjnym

Więcej informacji o działaniach OTOP na: www.otop.org.pl.

(Organizator)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group