Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 1306
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Puchar Świata coraz bliżej – na liście startowej 212 nazwisk

Czwartek, 19 stycznia 2012, 15:03
Aktualizacja: 15:05
Autor: MDvR
Szklarska Poręba: Puchar Świata coraz bliżej – na liście startowej 212 nazwisk
Fot. użyczone
21 ekip narodowych zapowiedziało udział w zawodach Pucharu Świata FIS w Narciarstwie Biegowym 17 i 18 lutego w Szklarskiej Porębie. W po raz pierwszy organizowanych w Polsce pucharowych wyścigach chce wystartować 212 zawodników, w tym oczywiście narciarska światowa czołówka. Zapowiada się kolejny polsko–norweski pojedynek z udziałem Justyny Kowalczyk i Marit Bjoergen. Dla wszystkich kibiców wybierających się na trasy Pucharu Świata przedstawiamy cenne informacje.

Na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie 17 lutego (piątek) rozegrane zostaną sprinty techniką dowolną kobiet i mężczyzn, a w sobotę będą to wyścigi klasykiem 10 km kobiet i 15 km mężczyzn.

- Może dziwić, dlaczego w Polsce Puchar Świata rozgrywany jest w piątek i sobotę, gdy tymczasem w pozostałych miejscowościach jest to zawsze weekend? Otóż niedziela została zarezerwowana na nową konkurencję FIS World Uphill Trophy. W tym sezonie jeszcze nie jest ona zaliczana do punktacji Pucharu Świata, ale nie wykluczone, że już za 2 lata będzie ona w kalendarzu podobnie jak podbieg na Alpe Cermis – wyjaśnia Jacek Jaśkowiak, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego.

Chęć udziału w niedzielnym FIS World Uphill Trophy zgłosiła już reprezentacja USA z Kikkan Randall, a także Australia i Norwegia. Można się spodziewać, że w zawodach wystartuje sporo zawodników ścigających się w Pucharze Świata, choćby po to, aby sprawdzić, co ich może czekać za 2 lata. W niedzielnym wyścigu mogą wziąć udział zawodnicy z „FIS code”. Do startu dopuszczonych zostanie też 50 amatorów. World Uphill Trophy to połączenie podbiegu ze zjazdem. Zawodnicy najpierw biegną 3 km pod górę, by później zjechać nartostradą w dół do mety. Całość rozgrywana będzie na trasach zjazdowych Ski Arena Szrenica. Uczestnicy biegu wystartują o godzinie 9.00 pobiegną nartostradą Puchatek i Śnieżynka pod szczyt Szrenicy, skąd przez Halę Szrenicką zjadą nartostradą Lolobrygida, by na koniec znów się wspinać nartostradą Puchatek do mety. Pierwszego zawodnika na mecie można się spodziewać już po dwudziestu kilku minutach.

- Nie chcemy robić z tych zawodów konkurencji dla Alpe Cermis. To dwa różne wyścigi, które mają wspólny mianownik – długi wyczerpujący podbieg – mówi Grzegorz Sokoliński, burmistrz Szklarskiej Poręby. - W Pucharze Świata jest miejsce dla dwóch widowiskowych wyścigów. Jeśli FIS proponuje, aby jeden z nich rozgrywany był w Polsce, w Szklarskiej Porębie, to trzeba korzystać z tej szansy. A jest to niepowtarzalna okazja, aby podczas biegów narciarskich reklamować także trasy zjazdowe. Dla górskiego miasta turystycznego to wymarzona promocja na całym świecie.

Niedzielne zmagania podczas World Uphill Trophy nie będą biletowane. Inaczej niż piątkowe i sobotnie wyścigi Pucharu Świata. Na zawody rozrywane na Polanie Jakuszyckiej sprzedanych zostało już ok. 50% biletów. Głównie karnetów dwudniowych. Zainteresowanie zawodami jest bardzo duże.

- Martwi nas, że nie możemy sprostać oczekiwaniom kibiców jeśli chodzi o możliwość oglądania wyścigów na trasach zawodów. Proszę nas zrozumieć, że nie jest to nasza niechęć, lecz jedynie konieczność zabezpieczenia zawodów. Trasy są za wąskie, aby na całej długości pomieścić i zawodników i kibiców. Jeśli w przyszłości przyrodnicy zgodzą się na poszerzenia, wówczas nie będziemy ograniczać wstępu. Teraz byliśmy do tego zmuszeni. Na trasie sobotniego wyścigu zmieści się zaledwie ok. 1000 kibiców. Większość wejściówek została już wydana dla grup zorganizowanych – wyjaśnia Jacek Jaśkowiak.

Innym problemem z jakim muszą się zmierzyć organizatorzy w Szklarskiej Porębie, to dowóz kibiców. Wszystkie istniejące parkingi wokół Polany Jakuszyckiej zostały zarezerwowane na potrzeby organizacji zawodów. Nie ma miejsc dla samochodów kibiców, dlatego będzie zorganizowany transport autobusowy z centrum miasta. Kibice z biletami za darmo będą dowożeni na Polanę Jakuszycką. Powiększony zostanie też skład pociągu na trasie z Jeleniej Góry na Polanę Jakuszycką. Na miesiąc przed zawodami Pucharu Świata pragniemy uspokoić wszystkich, którzy obawiają się o śnieg. W Szklarskiej Porębie nie brakuje go ani na trasach biegowych, ani na zjazdowych na Szrenicy. Z prognoz wynika, że w najbliższych dniach biała pokrywa będzie się powiększać.

Już za dwa tygodnie zapraszamy wszystkich amatorów, którzy chcieliby spróbować sił na trasie, po której ścigać się będą zawodnicy Pucharu Świata. 4 i 5 lutego w Szklarskiej Porębie rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski Amatorów na trasie sprintu i wyścigu na 10 i 15 km.

Zestawienie zgłoszonych ekip na dzień 16.01.2012
AUT (5 zawodnicy+ 5 trenerzy)
EST (9 zawodnicy + 5 trenerzy)
FRA (14 zawodnicy + 10 trenerzy)
SVK (3 zawodników + 6 trenerów)
SLO (5 zawodników + 6 trenerów)
CZE (8 zawodników + 13 trenerów)
FIN (14 zawodników + 11 trenerów)
AUS (2 zawodnicy+ 1 trenerzy)
CAN (8 zawodnicy + 8 trenerzy)
ITA (19 zawodnicy + 17 trenerzy)
JPN (2 zawodników + 4 trenerów)
POL (8 zawodników + 9 trenerów)
RUS (26 zawodników + 38 trenerów)
SUI (7 zawodników + 7 trenerów)
SWE (23 zawodników + 18 trenerzy)
USA (9 zawodników + 5 trenerów)
NOR (24 zawodników + 19 trenerzy)
ESP (3 zawodników + 4 trenerów)
GER (11 zawodników + 12 trenerzy)
UKR (6 zawodników + 4 trenerów)

Poradnik kibica

Gdzie zaparkować?
W rejonie Polany Jakuszyckiej (od dawnego stoku Babiniec po granicę z Czechami) nie będzie możliwości parkowania samochodów, ani na parkingach, ani wzdłuż drogi. Dla kibiców przygotowane zostaną parkingi na ternie miasta w Szklarskiej Porębie i Harrachovie. Przed wyjazdem na zawody prosimy sprawdzić ponownie informację o parkingach na stronie
www.pucharswiata2012.pl

Parkingi dla autokarów
Dla grup zorganizowanych, które na zawody wybierają się autokarami, organizatorzy mają przygotowanych kilkanaście miejsc parkingowych w rejonie Polany Jakuszyckiej. Miejscówki można zarezerwować pisząc na adres ticket@worldcup2012.pl

Jak dojechać?
W dniu zawodów na trasie Szklarska Poręba – Polana Jakuszycka w obu kierunkach będą kursować oznakowane autobusy, które za okazaniem biletu wstępu na zawody bezpłatnie będą wozić kibiców. Bezpłatna komunikacja nie dotyczy kibiców z darmowymi wejściówkami na trasy. Ponieważ należy się spodziewać, że najwięcej kibiców będzie chciało przyjechać tuż przed zawodami, dlatego radzimy, aby mimo wszystko wcześniej wybrać się na Polanę Jakuszycką, na której nie zabranie gorącej rozrywki.

Uwaga: Organizatorzy zawodów Pucharu Świata nie ponoszą odpowiedzialności za spóźnienia komunikacji autobusowej.

Co zabrać?
Koniecznie bilet. Bilet jest niezbędny aby wejść do odpowiedniej strefy na stadionie. Tylko z zaproszeniem można wejść w określone miejsca na trasie zawodów. Ponadto warto zabrać bębenki wszelkiego rodzaju (z wielkością proszę nie przesadzać). W Szklarskiej Porębie zawodników będziemy dopingować wybijając im rytm do biegu. Prosimy nie zabierać trąb, trąbek i trąbeczek.

Jak się ubrać?
Ciepło. To właśnie w Górach Izerskich jest polski biegun zimna. Na Polanie Jakuszyckiej może wiać, sypać śniegiem, a w tym samym czasie we Wrocławiu i Warszawie będzie świecić słońce i termometry wskazywać będą kilka stopni powyżej zera. Niech pogoda nie zepsuje Wam dobrych humorów i radości kibicowania. Lepiej się ubrać za ciepło niż za lekko.

Gdzie coś zjeść?
Na stadionie przy obu trybunach będą zlokalizowane dwie strefy bufetowe. Będzie można kupić ciepłe napoje oraz posiłki. Uwaga: na terenie stadionu narciarskiego obowiązuje zakaz wnoszenia napojów w szklanych butelkach.

Program zawodów
16.02.2012 Czwartek
12:30-14:30 Trening oficjalny

17.02.2012 Piątek
12:30 Kwalifikacje:
•Kobiety sprint techniką dowolną
•Mężczyźni sprint techniką dowolną
14:30 Finały:
•Kobiety sprint techniką dowolną
•Mężczyźni sprint techniką dowolną

18.02.2012 Sobota
12:30 Mężczyźni start indywidualny na dystansie 15 km techniką klasyczną
14:30 Kobiety start indywidualny na dystansie 10 km techniką klasyczną

19 lutego 2012 (niedziela) Szrenica
FIS World Uphill Trophy – zawody towarzyszące
9.00 start

Organizator zastrzega sobie prawo dokonania istotnej zmiany programu.

(Organizator)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group