Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 897
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Pudełko życia

Czwartek, 17 listopada 2016, 9:19
Autor: red
Świebodzice: Pudełko życia
Fot. UM Świebodzice
Członkowie Rady Seniorów w Świebodzicach, z przewodniczącym Henrykiem Sawą, po raz pierwszy od chwili powołania Rady wzięli udział w wizycie studyjnej.

W Legnicy nasi seniorzy spotkali się z tamtejszą Radą Seniorów. Ciekawostką jest fakt, że w mieście działają aż dwie tego typu rady.
– Działająca od 2014 r. Miejska Rada Seniorów powołana zgodnie z Ustawą o samorządzie oraz druga, Legnicka Rada Seniorów, która powstała w 2012 r. zanim jeszcze we wspomnianej Ustawie pojawiła się taka możliwość. Jest to ciało opiniodawcze, które powołano, ponieważ istniała olbrzymia potrzeba konsolidacji środowiska seniorów w Legnicy – mówi Dominika Chylińska, koordynator projektu „Senior=Aktywny Obywatel”, w ramach którego powstała świebodzicka Rada.

Celem wizyty studyjnej była przede wszystkim edukacja oraz wymiana poglądów pomiędzy seniorami z obu miast.
- W tej dziedzinie legniczanie mają się rzeczywiście czym pochwalić: w mieście istnieje co najmniej kilkanaście organizacji pozarządowych działających na rzecz osób starszych, trzy Uniwersytety III Wieku i wiele Klubów Seniora. Bardzo dobrze funkcjonuje Dom Dziennego Pobytu, gdzie seniorzy mogą nie tylko za niewielkie pieniądze kupić obiady i kolacje, ale też spotkać się we wspólnym gronie, wyjechać na wycieczkę lub zorganizować integracyjną imprezę. Jednak działalność seniorów w Radach nie ogranicza się tylko do doradzaniu władzom miasta, w jaki sposób mogą sprzyjać w kreowaniu w mieście przyjaznej dla aktywności osób starszych przestrzeni – dodaje Dominika Chylińska. ·

Świebodziczanie zainspirowani i podbudowani pozytywnym przykładem legniczan już pracują nad swoim pierwszym pomysłem na działanie skierowane do wszystkich starszych mieszkańców miasta. Ma to być „pudełko życia”, które w różnych formach funkcjonuje w innym miastach Polski, również w Legnicy. Projekt ma na celu ułatwienie niesienia pomocy osobom starszym w stanach zagrożenia zdrowia i życia. Pomoże w sytuacji, kiedy ratownicy medyczni, lekarze, strażacy muszą szybko reagować w sytuacji bezpośredniego zagrożenia, gdy kontakt z pacjentem jest utrudniony.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group