Sobota, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 629
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraliki: Radny Janusz Szalkiewicz w helikopterze – czyli czeskie pogranicze w ogniu

Wtorek, 24 sierpnia 2010, 15:12
Aktualizacja: 21:34
Autor: KO
Kraliki: Radny Janusz Szalkiewicz w helikopterze – czyli czeskie pogranicze w ogniu
Fot. użyczone
Ostatnia z wycieczek na rekonstrukcje historyczne do Czech była niezwykła. – Był nawet czeski minister obrony narodowej – mówi radny Mariusz Barcicki. W Kralikach był też inny radny: Janusz Szalkiewicz, który w pewnym momencie wsiadł do helikoptera i…

I nie, nie odleciał. – Helikopter stał tylko na ziemi – mówi z pewnym żalem w głosie radny Szalkiewicz.

W Kralikach co roku pod koniec sierpnia odbywają się pokazy plenerowe. Niesamowite są prezentacje historycznego uzbrojenia i sprzętu technicznego wojsk. Rekonstrukcja nazywa się „Cihelna”, tytuł tej akcji pochodzi od nazwy obiektu wojskowego K - S 14 „U cihelny” wybudowanego w latach 1935-1938 dla obrony granic Czechosłowacji podczas II wojny światowej. Mało tego – Czesi przyjezdnym prezentują pokazy współczesnej Armii Republiki Czeskiej oraz Integrowanego Systemu Ratownictwa.

- Momentami było tam nawet więcej Polaków niż Czechów – mówi radny Barcicki.

Świdniczanie mogli za darmo pojechać na wycieczkę w ramach projektu „Rekonstrukcje Historyczne – Rekonstrukcje historyczne wspólnym produktem turystycznym polsko-czeskiego pogranicza”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013.

- Zachęcam, aby świdniczanie jeździli na takie wycieczki – mówi radny Szalkiewicz.

- Tym razem autokar był prawie pełny, zostały wolne jakieś trzy miejsca, ale była też wycieczka, na którą pojechało bardzo mało świdniczan – mówi radny Barcicki.

Ostatnia w tym roku rekonstrukcja zaplanowana jest na weekend 17-19 września w Kędzierzynie-Koźlu – podczas Dni Twierdzy Koźle. Rekonstrukcje są organizowane pod hasłem "Pogranicze w ogniu".

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group