Wtorek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 580
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lutomia: Radosne święto plonów w Lutomi

Wtorek, 10 września 2013, 12:54
Aktualizacja: 12:58
Autor: red.
Lutomia: Radosne święto plonów w Lutomi
Fot. UG Świdnica
Dożynki to czas dziękczynienia, ale i zabawy. 8 września, uroczystą Mszą św., której przewodniczył ks. Edward Szajda, mieszkańcy gminy Świdnica dziękowali za zebrane plony. Następnie w korowodzie dożynkowym delegacje 33 sołectw zaprezentowały misternie wykonane wieńce dożynkowe oraz bochny chleba. To swoisty rekord, bowiem w tym roku wszystkie sołectwa miały swoje wieńce dożynkowe.

To najważniejsze wydarzenie w gminie Świdnica każdego roku odbywa się w innym sołectwie. Gospodarzem tegorocznych dożynek są 2 sołectwa: Lutomia Górna oraz Lutomia Dolna oraz starostowie: Ryszard Gawron i Celina Urbańczyk.

Pan Ryszard Gawron – mieszka w Lutomi od 1964 roku. Od roku 1982 pracuje w RSP Lutomia. Od 1992 roku jest Prezesem Zarządu i kieruje pracą Spółdzielni. Spółdzielnia zatrudnia 18 członków i gospodaruje na 650 ha gruntów. Gospodarka Spółdzielni jest ukierunkowana na produkcję roślinną, uprawę pszenicy, rzepaku, jęczmienia browarnego i zbóż paszowych. Kierując spółdzielnią ma na uwadze potrzeby okolicznych mieszkańców, na rzecz których świadczy różnego rodzaju usługi. Nie zapomina też o potrzebach różnych instytucji np. szkoły podstawowej, gimnazjum oraz OSP w Lutomi. Zarządzana przez pana Ryszarda Gawrona spółdzielnia jest zintegrowana w swoich działaniach z mieszkańcami wsi, z działalnością Rad Sołeckich w Lutomi Dolnej i Lutomi Górnej.

Pani Celina Urbańczyk – jest mieszkanką Lutomi od urodzenia. Od 1986 roku wraz z mężem Stanisławem prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 50 ha. Gospodarstwo specjalizujące się w produkcji rolnej oraz zwierzęcej (hodowla bydła opasowego). Produkcja rolna to przede wszystkim uprawy rzepaku, pszenicy oraz zbóż paszowych. Pani Celina Urbańczyk w minionych latach pełniła funkcję sołtysa wsi Lutomia Dolna. Obecnie należy do Koła Gospodyń Wiejskich oraz udziela się społecznie pracując na rzecz mieszkańców wsi oraz gminy. Jej pasją jest praca w ogrodzie przydomowym.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą św. polową, której przewodniczył dziekan dekanatu Świdnica-Zachów ks. Edward Szajda. Czym jest chleb dla człowieka? To pytanie stawiamy sobie podczas każdych dożynek. Chleb to skarb i szczególny dar. Przeżywajmy zatem to spotkanie nie tylko jako piękną tradycję, ale jako szczere dziękczynienie za dar i wdzięczność rolnikom za ich trud pracy – mówił ks. Szajda podczas homilii.

Bezpośrednio za zakończeniu Eucharystii delegacje wszystkich sołectw przemaszerowały prezentując publiczności swoje wieńce dożynkowe i bochny chleba, upieczone z tegorocznych zbóż. - Cóż może być piękniejszego dla gospodarza gminy podczas dożynek, jak nie przepiękne wieńce dożynkowe. Moim marzeniem było doczekać dożynek, podczas których wszystkie wsi zaprezentują swoje misternie wykonane wieńce. I dzisiaj spełniliście to moje marzenie. Serdecznie Wam za to dziękuje – mówiła ze wzruszeniem wójt gminy Świdnica.

W tym dniu wójt gminy odznaczyła Medalem Zasłużony dla Rolnictwa: Piotra Błaszko, Benedykta Dziedzic, Tadeusza Hruszowiec, Ryszarda Lorens, Karola Rybskiego, Stanisława Urbańczyk, Jana Wróbel. Odznaczenia wręczyli: Wiesław Kilian - senator RP, starosta powiatu świdnickiego Zygmunt Worsa oraz wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.
Obrzęd dożynkowy i misterium chleba zaprezentował Ludowo-Estradowy Zespół Mokrzeszów. Następnie rozpoczął się blok artystyczny, podczas którego organizatorzy zadbali o atrakcje dla całych rodzin.

W trakcie dożynek komisje dokonały oceny najładniejszych wieńców dożynkowych oraz straganów. - Na uwagę zasługuje fakt, że produkty lokalne i specjały serwowane na naszych sołeckich straganach zyskały już stałych odbiorców, którzy każdego roku licznie przybywają na nasze dożynki - mówi z uznaniem wójt gminy.

W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy I miejsce przypadło w udziale sołectwu Lutomia Dolna, II miejsce jury przyznało sołectwu Burkatów a III miejsce sołectwu Wilków. Pozostałych 30 sołectw otrzymało nagrody równorzędne.

Najładniejszym straganem mogło pochwalić się sołectwo Komorów, II miejsce zdaniem komisji oceniającej należało się sołectwu Lutomia Dolna, a III miejsce sołectwu Burkatów. Dla 26 straganów, które reprezentowane były przez sołectwa, Młodzieżową Radę Gminy Świdnica, stowarzyszenia oraz świetlicę środowiskową w Modliszowie komisja przyznała nagrody równorzędne.

Tradycyjnie Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Szlakiem Granitu” podczas dożynek przeprowadziło konkurs na najładniejsze stoisko wiejskie oraz konkurs na produkt lokalny. Spośród zgłoszonych do konkursu 12 stoisk, komisja nagrodziła dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi stragany: sołectwa Bystrzyca Dolna, sołectwa Grodziszcze oraz sołectwa Lutomi Dolnej. Na konkurs „Produkt lokalny” zgłoszono 11 produktów w różnych kategoriach. Komisja miała nie lada orzech do zgryzienia, bowiem wszystkie zgłoszone do konkursu wyroby zasługiwały na nagrody. Ostatecznie nagrodzono następujące produkty: nalewkę „Ale Lipa” z Grodziszcza, nalewkę „Sosnówka” z Bystrzycy Górnej, cytrynówkę Pigwówka z Boleścina.

Podczas dożynek odbyły się ostatnie konkurencje sportowe dla sołectw uczestniczących przez cały rok w Sportowych Weekendach na Wsi. Na 16 sklasyfikowanych drużyn I miejsce zdobyło sołectwo Wiśniowa, II miejsce sołectw Panków, a III miejsce sołectwu Pogorzała.
Niemałe emocje towarzyszyły zmaganiom w konkursie Świdnicki Łokieć. Nagrodą główną w IX już edycji tego konkursu był laptop, ufundowany przez sponsora głównego imprezy firmę Multimedia Polska SA. Został on rozlosowany spośród wszystkich uczestników, którzy wzięli udział w zmaganiach. W konkurencji przewidzianej dla sołectw, trwały poszukiwania posiadaczki najdłuższego palca wskazującego wśród sołtysek. Jak się okazało posiadaczką najdłuższego palca została pani Irena Dudziak sołtys z Wilkowa.

Gwiazdą dożynek był występ Haliny Frąckowiak, której występ przyciągnął rzesze melomanów jej piosenek. Swój debiut przed tak szeroką publicznością mieli uczestnicy warsztatów wokalnych zorganizowanych podczas tegorocznych ferii zimowych w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie.

(Gmina Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group