Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 875
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Rajd Arado – Największa w Polsce impreza rekonstrukcyjna rusza już 30 kwietnia

Środa, 20 kwietnia 2016, 6:40
Autor: opr.red.
Region: Rajd Arado – Największa w Polsce impreza rekonstrukcyjna rusza już 30 kwietnia
Oficjalny plakat
Fot. www.czadrow.pl
30 zabytkowych pojazdów wojskowych, oryginalne samoloty z czasów II wojny światowej i ponad 200 pasjonatów z kraju i zagranicy. Od 29 kwietnia do 3 maja Dolny Śląsk już po raz piąty przemierzać będzie Rajd Arado.

Jest maj 1945 r. W kierunku Karkonoszy zmierzają konwoje pełne złota, kosztowności i dzieł sztuki, które w obliczu niechybnej klęski III Rzeszy zapewnić mają prominentom tego państwa dostatnie życie po zakończeniu konfliktu. Drogocenny ładunek zabezpieczają oddziały specjalne złożone z żołnierzy niemieckich oraz estońskich ochotników Waffen-SS. Ścigają ich polsko-radzieckie jednostki zwiadowcze, a od południowego zachodu – amerykańskiej 3. Armii generała George’a Pattona. Po piętach Niemcom depczą też polscy i brytyjscy komandosi… Tak brzmi fragment scenariusza Rajdu Arado – największego wydarzenia o profilu historyczno-edukacyjnym w Polsce, nagrodzonego przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego w ubiegłym roku jako największe wydarzenie turystyczne regionu. Ponad 200 rekonstruktorów, 30 zabytkowych pojazdów wojskowych oraz oryginalne samoloty z czasów II wojny światowej od 29 kwietnia do 3 maja pojawią się w 7 dolnośląskich miastach

- W tym roku nasze wydarzenie obchodzi jubileusz 5-lecia. Z tego względu, poza typowym wymiarem rajdowym postanowiliśmy przygotować atrakcje specjalne – mówi Jarosław Bona, kierujący podziemną trasą turystyczną w Kamiennej Górze – „Projektem Arado”, który jest współorganizatorem wydarzenia. Atrakcją tą ma być pojawienie się nad Dolnym Śląskiem oryginalnych, wyprodukowanych w czasach ubiegłego konfliktu globalnego samolotów wojskowych: Tiger Moth T-7230 oraz Taylorcraft Auster Mk. IV. – Na uwagę zasługuje fakt, że na obu maszynach w rzeczywistości latali polscy piloci i to ich chcemy między innymi upamiętnić – uzupełnia nasz rozmówca.

Jak zawsze w czasie Rajdu Arado nie zabraknie pojazdów cięższych takich jak amerykański czołg M3 Stuart czy niemiecki, gąsienicowy niszczyciel czołgów Jagdpanzer 38(t) Hetzer. Po raz pierwszy w Karkonoszach obejrzeć będzie można też w pełni sprawne mechanicznie, półgąsienicowe transportery opancerzone M3 Half-Track (USA) oraz Sd.Kfz. 251 (Niemcy). Historyczne kolumny wojskowe uzupełni także przegląd doskonale odrestaurowanych samochodów ciężarowych, terenowych i motocykli. – Miłośników dawnej artylerii zachwyci z pewnością działo przeciwpancerne 7,5 cm PaK 40, którego odbudowa trwała kilka lat – zaznacza Jarosław Bona.

W tym roku tematem przewodnim Rajdu Arado będzie poszukiwanie dolnośląskiego złota i skarbów, które Niemcy starali się ukryć w Karkonoszach. Epicentrum działań historycznych będą Kamienna Góra, Jelenia Góra, Karpacz, Kowary, Bolków, Lubawka oraz Zamek Czocha. W dwóch pierwszych miastach, odpowiednio 1 i 3 maja zorganizowane zostaną dwa widowiska batalistyczne z udziałem wszystkich, biorących udział w imprezie pasjonatów historii i pojazdów. – Poza tym, w Kamiennej Górze zaplanowaliśmy miasteczko historyczne nad Zalewem, a 2 maja, w tym samym miejscu – pierwsze w historii, międzynarodowe mistrzostwa sportowe grup rekonstrukcyjnych. Z kolei 3 maja uczestnicy Rajdu Arado współtworzyć będą piknik historyczno-lotniczy z okazji 70. rocznicy utworzenia Aeroklubu Jeleniogórskiego na tamtejszym lotnisku – wylicza Jarosław Bona. Drugi raz z rzędu kolumna historycznych pojazdów wojskowych wjedzie na teren Republiki Czeskiej odwiedzając Zaclerz i umocnienia Stahelbergu.
Podczas Rajdu Arado zaplanowano łącznie 9 inscenizacji i pokazów historycznych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Więcej informacji oraz szczegółowy plan działań dostępne są pod adresem: www.facebook.com/projektarado.

Ramowy plan Rajdu Arado 2016:

Piątek, 29 kwietnia 2016 r.:
Zamek Czocha: nocne zwiedzanie Zamku animowane przez grupy rekonstrukcyjne.

Sobota, 30 kwietnia 2016 r.:
Kowary: inscenizacja amerykańsko-niemieckich walk w centrum miasta.
Lubawka: inscenizacja historyczna z udziałem wojsk amerykańskich na granicy z Czechami.
Zaclerz (Czechy): otwarte muzeum techniki wojskowej w centrum miasta.
Karpacz: inscenizacja historyczna z udziałem wojsk polskich i radzieckich w centrum miasta.
Gościniec nad Bukówką: pokaz militarny.
Zamek Czocha: nocne zwiedzanie Zamku animowane przez grupy rekonstrukcyjne.

Niedziela, 1 maja 2016 r.:
Kamienna Góra: defilada uczestników Rajdu ulicami miasta.
Kamienna Góra: inscenizacja historyczna z udziałem wojsk amerykańskich, radzieckich, polskich oraz niemieckich nad Zalewem (czołgi, samolot i wszystkie pojazdy uczestniczące w Rajdzie).
Kamienna Góra: otwarte muzeum techniki wojskowej – miasteczko historyczne nad Zalewem.

Poniedziałek, 2 maja 2016 r.:
Kamienna Góra: I Międzynarodowe Mistrzostwa Sportowe Grup Rekonstrukcji Historycznej.
Bolków: inscenizacja historyczna z udziałem wojsk polskich i radzieckich.
Jelenia Góra: wieczorna inscenizacja historyczna w centrum Jeleniej Góry.

Wtorek, 3 maja 2016 r.:
Jelenia Góra: defilada uczestników Rajdu ulicami miasta.
Jelenia Góra: piknik historyczno-lotniczy na lotnisku Aeroklubu Jeleniogórskiego, w tym prezentacja oryginalnych samolotów z okresu II wojny światowej. Obchody 70. rocznicy Aeroklubu Jeleniogórskiego.

FOTO:WWW.CZADROW.PL

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group