Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1039
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Raport o atrakcyjności inwestycyjnej – Świdnica w czołówce

Piątek, 14 grudnia 2012, 17:50
Aktualizacja: 17:51
Autor: red.
Świdnica: Raport o atrakcyjności inwestycyjnej – Świdnica w czołówce
Fot. użyczone
Świdnica w gronie miast najbardziej atrakcyjnych dla biznesu. Tak wynika z raportu dotyczącego atrakcyjności inwestycyjnej regionów Polski w roku 2012, wykonanego na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

W raporcie Świdnicę wyróżniono za atrakcyjność inwestycyjną (PAI) gmin województwa dolnośląskiego oraz w kategorii „Gmina na „5”. W tej ostatniej Świdnica znalazła się na 1 miejscu na Dolnym Śląsku, a w całym kraju wyróżniono w sumie 70 gmin. Badania prowadzono metodą tajemniczego klienta, który wcielił się w rolę potencjalnego inwestora.

PAI to w uproszczeniu zespół regionalnych walorów lokalizacyjnych, które mają wpływ na osiąganie celów inwestora (np. w postaci niskich kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, wysokich przychodów ze sprzedaży, rentowności netto oraz konkurencyjności danej inwestycji). W tej klasyfikacji Świdnica wpisana została na siódmej pozycji wyprzedzając np.: Głogów, Legnicę, Dzierżoniów, czy Wałbrzych. Świdnica uzyskała klasę A, najwyższą jaką można było otrzymać. Świdnica znalazła się również w Złotej Setce Gmin w Polsce.

Doceniając wyniki Świdnicy przedstawione w raporcie zarząd PAIiIZ zaprosił prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka jako jednego z dwóch przedstawicieli samorządu gminnego, do przedstawienia podczas konferencji tzw. „dobrych praktyk” związanych z pozyskiwaniem i obsługą inwestorów.

A mamy się czym pochwalić, bo do tej pory zaufało nam 25 nowych przedsiębiorców z różnych branż zarówno z Polski, jak i z zagranicy, lokując swoje inwestycje w świdnickiej podstrefie jak i poza nią. Wśród zagranicznych firmy są przedsiębiorstwa z Japonii, Włoch, Danii, Niemiec, USA, Szwecji i Irlandii. Sama Podstrefa Świdnica WSSE „Invest Park” ma powierzchnię 160 ha, gdzie inwestorzy otrzymali w sumie 18 zezwoleń na prowadzenie swojej działalności. Zainwestowali blisko miliard złotych, a zatrudnienie znalazło co najmniej 2,4 tysiąca osób – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

W konferencji pod koniec listopada uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, samorządu, Specjalnych Stref Ekonomicznych, Regionalnych Centrów Obsługi Inwestora oraz media.
Raport dotyczący atrakcyjności inwestycyjnej regionów Polski w roku 2012, wykonało Centrum Analiz Regionalnych i Lokalnych pod kierunkiem Hanny Godlewskiej-Majkowskiej, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group