Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 551
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Raport o atrakcyjności inwestycyjnej – Świdnica w czołówce

Wiadomości: Świdnica
Piątek, 14 grudnia 2012, 17:50
Aktualizacja: 17:51
Autor: red.
Fot. użyczone
Świdnica w gronie miast najbardziej atrakcyjnych dla biznesu. Tak wynika z raportu dotyczącego atrakcyjności inwestycyjnej regionów Polski w roku 2012, wykonanego na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

W raporcie Świdnicę wyróżniono za atrakcyjność inwestycyjną (PAI) gmin województwa dolnośląskiego oraz w kategorii „Gmina na „5”. W tej ostatniej Świdnica znalazła się na 1 miejscu na Dolnym Śląsku, a w całym kraju wyróżniono w sumie 70 gmin. Badania prowadzono metodą tajemniczego klienta, który wcielił się w rolę potencjalnego inwestora.

PAI to w uproszczeniu zespół regionalnych walorów lokalizacyjnych, które mają wpływ na osiąganie celów inwestora (np. w postaci niskich kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, wysokich przychodów ze sprzedaży, rentowności netto oraz konkurencyjności danej inwestycji). W tej klasyfikacji Świdnica wpisana została na siódmej pozycji wyprzedzając np.: Głogów, Legnicę, Dzierżoniów, czy Wałbrzych. Świdnica uzyskała klasę A, najwyższą jaką można było otrzymać. Świdnica znalazła się również w Złotej Setce Gmin w Polsce.

Doceniając wyniki Świdnicy przedstawione w raporcie zarząd PAIiIZ zaprosił prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka jako jednego z dwóch przedstawicieli samorządu gminnego, do przedstawienia podczas konferencji tzw. „dobrych praktyk” związanych z pozyskiwaniem i obsługą inwestorów.

A mamy się czym pochwalić, bo do tej pory zaufało nam 25 nowych przedsiębiorców z różnych branż zarówno z Polski, jak i z zagranicy, lokując swoje inwestycje w świdnickiej podstrefie jak i poza nią. Wśród zagranicznych firmy są przedsiębiorstwa z Japonii, Włoch, Danii, Niemiec, USA, Szwecji i Irlandii. Sama Podstrefa Świdnica WSSE „Invest Park” ma powierzchnię 160 ha, gdzie inwestorzy otrzymali w sumie 18 zezwoleń na prowadzenie swojej działalności. Zainwestowali blisko miliard złotych, a zatrudnienie znalazło co najmniej 2,4 tysiąca osób – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

W konferencji pod koniec listopada uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, samorządu, Specjalnych Stref Ekonomicznych, Regionalnych Centrów Obsługi Inwestora oraz media.
Raport dotyczący atrakcyjności inwestycyjnej regionów Polski w roku 2012, wykonało Centrum Analiz Regionalnych i Lokalnych pod kierunkiem Hanny Godlewskiej-Majkowskiej, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Marta 14-12-2012 20:29
Chyba kogoś pogięło 1 na Dolnym Śląsku hahahah Świdnica to miasto gdzie strach cokolwiek otworzyć bo mamy tu złodziejów na złodzieju miasto w którym jest bardzo dużo patologii, nieźle ktoś musiał zapłacić za tą reklamę. Stąd trzeba uciekać bo tu nie ma przyszłości sodoma i goroma.
~Krzysiek 15-12-2012 22:16
Marta- nawet skrytykować po polsku nie umiesz. Dlaczego tak Cię bolą sukcesy? Jakaś choroba ?
~Marta 15-12-2012 22:25
Ale jakie to są sukcesy ? gdzie masz te sukcesy ? zobacz ile sklepów padło w rynku, zobacz ile osób głoduje ile osób żebra na ulicach Świdnicy, zobacz ile się kradnie w Świdnicy co chwila słychać o kradzieżach, napadach, włamaniach, desperaci ze Świdnicy jeżdżą po Polsce i atakują wszystko co popadnie nawet obrazy. Świdnica to sodoma i goroma dlatego nie zainwestował tu Lotte i inne zakłady. Ludzie stąd uciekają bo tu nie ma przyszłości.
~Krzysiek 16-12-2012 10:45
Co to jest goroma to nie wiem(Gomora). Wiem, że Twój opis miasta pasuje do każdego miasta w Europie. Ludzie zawsze kradli, napadali iwłamywali się. Używając liczby mnogiej wobec wybryku szaleńca popełniasz świadomie nadużycia bo to nie jest codzienność. Lotte nie zainwestowało(narazie) bo jak wiesz jest kryzys i raczej się spowalnia (Tychy, Żerań) a nie przyspiesza. Ludzie wyjeżdżają bo chcą mieć lepiej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group