Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 671
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

gmina Świdnica: Ratują mogiły pradziadów

Czwartek, 12 maja 2011, 8:12
Aktualizacja: 8:14
Autor: red.
gmina Świdnica: Ratują mogiły pradziadów
Fot. UG Świdnica
Setka uczniów przygotowuje się 2 lipca do wakacyjnego wyjazdu na Kresy. Wśród nich jest dziesięcioosobowa grupa młodzieży z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie. W najbliższy piątek, 13 maja, o godz. 14.00 na wrocławskim rynku odbędzie się Finał akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

To już druga edycja akcji, którą zapoczątkowała wrocławska dziennikarka Grażyna Orłowska-Sondej. Patronuje jej Kuratorium Oświaty, a organizatorem i wykonawcą projektu jest Telewizja Wrocław. Do przedsięwzięcia włączyło się kilkaset szkół z terenu Dolnego Śląska. Przez kilka miesięcy uczniowie zbierali złotówki na ratowanie metropolii na Wschodzie. Młodzieży z Gimnazjum w Pszennie udało się pozyskać na ten cel 1232 zł.

Na ratunek czeka kilkadziesiąt polskich cmentarzy na dzisiejszej Ukrainie, zaniedbanych i zrujnowanych. Lipcowy pobyt młodzieży z pewnością pozwoli przywrócić im właściwą godność. Młodzież porządkować będzie 18 nekropolii na Wołyniu, w okolicach Lwowa, Tarnopola, Stanisławowa i na Podolu. Jak ważny jest każdy gest dobroci i wkład finansowy przekonali się wielokrotnie dziennikarze odwiedzający wyremontowane cmentarze, których jest już 17.

Podczas pobytu na Ukrainę uczniowie z Dolnego Śląska wezmą udział w wyjątkowej uroczystości we Lwowie. 3 lipca 2011 r. na Wzgórzach Wuleckich zostanie odsłonięty pomnik zamordowanych polskich profesorów. Fundatorem pomnika jest miasto Wrocław. Będzie to jeszcze jedna lekcja patriotyzmu.

Uroczyste podsumowanie jakie będzie miało miejsce na wrocławskim rynku rozpocznie honorowa defilada pocztów sztandarowych szkół, które biorą udział w akcji. Będą podziękowania od organizatorów i wielka manifestacja patriotyzmu i przywiązania do tradycji. Słowa wdzięczności wyrażą również goście zza wschodniej granicy - Konsul RP w Winnicy Krzysztof Świderek, Anna Gordyjewska - dziennikarka Radia Lwów, Adam Audrzecki - prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich w Drohobyczu.

Przed koncertem wojewoda wręczy w Ratuszu wspierającym akcję burmistrzom, wójtom i starostom specjalne dyplomy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group