Czwartek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 551
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Ratusz z zegarem, tym razem złomiarze nie przyszli na łowy

Piątek, 13 sierpnia 2010, 12:30
Aktualizacja: 12:32
Autor: KO
Świebodzice: Ratusz z zegarem, tym razem złomiarze nie przyszli na łowy
Fot. UM Świebodzice
Odnowione tarcze ratuszowego zegara umieszczono już we właściwym dla nich miejscu. – Po zamontowaniu całość została zabezpieczona specjalnymi siatkami tak, aby nikt niepowołany nie mógł się tu dostać – mówi Agnieszka Bielawska–Pękala, rzeczniczka magistratu. Obiekt jest także pilnowany. Skąd taka przezorność?

Ponieważ wcześniej nie udało się zabezpieczyć przez złodziejami. W nocy z 3 na 4 sierpnia nieznani sprawcy wspięli się po konstrukcji na wieżę i ukradli z niej zamontowane już miedziane odgromniki, w sumie 30 metrów cennego drutu. Wtedy świebodziccy urzędnicy zdecydowali, że na razie nie zamontują zegara, bo wskazówki też są z miedzi i mogą skusić złomiarzy (więcej o tym piszemy: tutaj).

W końcu jednak zdecydowano się zamontować tarcze. Jednak serce ratuszowego czasomierza nadal pozostaje w rękach Adama Mroziuka, świebodzickiego pasjonata zegarów. Renowacja blisko stuczterdziestoletniego zegara potrwa jeszcze kilka miesięcy.

- Mechanizm zegara właściwego już chodzi u mnie w garażu. Myślę, że we wrześniu całość trafi na wieżę. Ale moduły bicia będą dołożone w dalszym czasie - mówi Adam Mroziuk.

Remont świebodzickiego ratusza zbliża się ku końcowi. W przyszły piątek, 20 sierpnia, na wieżę trafi wieńcząca ją kula. Tam - w kapsule czasu - znajdą się pamiątki życia współczesnego dla następnych pokoleń świebodziczan.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group