Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 674
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Razem poprzez wieki”, czyli współpraca Świdnicy z Czechami znów z dofinansowaniem

Środa, 27 lutego 2019, 15:48
Autor: red
Świdnica: Razem poprzez wieki”,  czyli współpraca Świdnicy z Czechami znów z dofinansowaniem
Fot. UM Świdnica
„Razem poprzez wieki”, to kolejny projekt polsko–czeski, który w ramach działań podejmowanych na rzecz rozwoju turystyki i współpracy z tym związanej zrealizuje Świdnica. Tym razem w partnerstwie z Czeską Skalicą przy udziale organizacji pozarządowych, bractw rycerskich, historyków i naukowców.

Miasto otrzymało na ten cel 17 tys. euro dofinansowania z Euroregionu Glacensis, z programu INTERREG. Środki te wydatkowane będą na współpracę w zakresie edukacji historycznej, kulturowej oraz międzynarodowe widowisko plenerowe organizowane z okazji przypadającej na 2019 rok 680. rocznicy urodzin Anny Świdnickiej – księżniczki z linii Piastów Świdnickich, czeskiej królowej i rzymskiej cesarzowej.
- Zgodnie z przyjętą Strategią Rozwoju Turystycznego Świdnicy jednym z kierunków polityki turystycznej miasta są działania odnoszące się do jego dziedzictwa historycznego, w tym jego sławnych mieszkańców, których lista jest dość imponująca. W 2018 roku przypomnieliśmy mieszkańcom i turystom o Bolku II Świdnickim – wybitnym polityku i dyplomacie niezwykle cenionym na dworach Europy. Na ten rok przypada 680. rocznica urodzin jego bratanicy Anny Świdnickiej, która za sprawą zaaranżowanego przez niego małżeństwa z Karolem Luksemburskim została czeską królową, rzymską cesarzową i matką królów czeskich. Jako że zarówno jej wuj Bolko oraz ona sama przyczynili się do zacieśnienia więzów Świdnicy z Czechami, tak my rocznicę urodzin bardzo kochanej przez Czechów Anny Świdnickiej, naszej Piastówny, chcemy świętować we współpracy polsko-czeskiej, która jakby nie patrząc trwa w Świdnicy od blisko 700 lat, a postać Anny pięknie ją spaja - mówi Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Przygotowując się jeszcze w 2018 roku do organizacji obchodów rocznicy 680. urodzin Anny Świdnickiej miasto Świdnica rozpoczęło współpracę z wieloma organizacjami z Polski i Czech, w tym Polsko-Czeskim Towarzystwem Naukowym, bractwami rycerskimi, historykami, organizacjami pozarządowymi zainteresowanymi edukacją regionalną, historyczną, kulturową i ustaliło zakres oraz rozmach działań. Ich punkt kulminacyjny ma nastąpić w czerwcu 2019 roku (w dniach od 21 do 23.06). Wówczas to w Świdnicy odbędzie się międzynarodowa konferencja popularno-naukowa poświęcona Annie Świdnickiej oraz I Międzynarodowy Śląski Turniej o Pierścień Anny Świdnickiej – trzydniowe, duże składające się z wielu form artystyczno-rekreacyjnych widowisko plenerowe z udziałem rekonstruktorów z Polski i Czech, animatorów, rzemieślników odtwarzających dawne zawody i prowadzących warsztaty, prelekcje historyczne, gry i zabawy dla rodzin z dziećmi itp. Będzie ono jednym z największych tego typu wydarzeń w naszym regionie, niezwykle atrakcyjnym względem formy oraz treści także dla turystów interesujących się historią średniowiecza, Śląska, Polski i Czech, oraz wszystkich zainteresowanych rekonstrukcjami.

Ze względu na mnogość działań związanych organizacją obchodów rocznicy 680. urodzin Anny Świdnickiej, wymagających współpracy samorządów terytorialnych, instytucji oraz organizacji pozarządowych zarówno z Polski jak i Czech Referat Turystyki Urzędu Miejskiego w partnerstwie z miastem Czeska Skalica przygotował wniosek projektowy, dzięki któremu współdziałanie to byłoby znacznie prostsze. Wniosek złożony w sierpniu 2018 roku w ramach 5. naboru Funduszu Mikroprojektów Glacensis do programu INTERREG V-A Česká Republika – Polska w ramach osi priorytetowej Współpraca instytucji i społeczności został oceniony pozytywnie i Świdnica – jako partner wiodący projektu „Razem poprzez wieki” otrzymała dofinansowanie w wysokości 17 tys. euro.

Jest to już drugi w tym roku projekt turystyczny, na który miasto Świdnica otrzymało dofinansowanie. Pierwszy trzyletni „Turystyka - wspólna sprawa”, którego liderem jest Świdnica rozpoczął się w styczniu br. (miasto otrzyma na niego dofinansowanie w wysokości ok. 300 tys. euro) i realizowany jest w partnerstwie z Trutnovem, drugi „Razem poprzez wieki” rozpoczyna się w marcu 2019 roku (17 tys. euro). W 2019 roku kończy się też realizacja dwóch pozostałych turystycznych projektów polsko-czeskich – trzyletniego „Szlaku Kamienia”, na które miasto który miasto uzyskało środki w wysokości 315 tys. euro oraz „Odlotowe miasta – Świdnica i Trutnov z dofinansowaniem na poziomie ok. 26 tys. euro.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group