Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 1924
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Burkatów: Rekonstrukcja bitwy

Poniedziałek, 11 lipca 2022, 11:28
Aktualizacja: 12:29
Autor: red
Burkatów: Rekonstrukcja bitwy
Fot. Gmina Świdnica
9 lipca, po 260 latach znów można było usłyszeć huk armat. Wszystko za sprawą rekonstrukcji bitwy pod Burkatowem.

Według szacunków wzięło w niej udział: po stronie Prus 55000 żołnierzy, a po stronie Austrii 75000. Organizatorzy przygotowali także szereg atrakcji towarzyszących podczas pikniku rodzinnego: animacje dla dzieci, pływanie pontonem po stawie, zjazd linowy, zamki dmuchane, gry i zabawy sportowe. Smacznymi potrawami częstowały panie z KGW Burkatów.

W 1762 roku podczas wojny siedmioletniej w pobliżu Bukatowa i Lutomi doszło do jednej z ostatnich bitew pomiędzy wojskami pruskimi i austriackimi. Bitwa zasadnicza, od rozpoczęcia ostrzału, a po zdobyciu wsi Burkatów trwała 4 godziny. Straty poszczególnych stron wyniosły:
– Armia Prus: 1610 zabitych, zaginionych oraz rannych
– Armia Austrii około 4000 zabitych, zaginionych i rannych.

Po pokonaniu Austriaków armia Fryderyka II Wielkiego przystąpiła do oblężenia twierdzy świdnickiej, którą zdobyła w październiku. Dzięki temu Prusy przypieczętowały swoje panowanie na Śląsku. W rocznicę tej bitwy mogliśmy się cofnąć się w czasie i podziwiać grupy rekonstrukcyjne z Polski, Czech i Niemiec, które ożywiły to wydarzenie sprzed lat. W budynku świetlicy była tez możliwość zobaczenia makiety, która przedstawia fragment bitwy.

Na wyjątkowe obchody Bitwy pod Burkatowem zaprosiła wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek wraz z organizatorami: Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, sołectwem Burkatów oraz 33. Regimentem Twierdzy Srebrna Góra.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group