Środa, 22 marca
Imieniny: Bogusława, Katarzyny
Czytających: 1053
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Rewitalizacja parku i stawu

Czwartek, 4 listopada 2021, 17:58
Autor: red
Żarów: Rewitalizacja parku i stawu
Fot. UM Żarów
Ogłoszone zostały wyniki pierwszej edycji pilotażowego Programu Inwestycji Strategicznych – Rządowy Fundusz Polski Ład.

Gmina Żarów również brała udział w programie i pozyskała wsparcie finansowe w wysokości 4.500.000 złotych, które zostanie przeznaczone na realizację zadania „Rewitalizacja terenów zielonych na obszarze miasta Żarów”. Nie był to jedyny wniosek, na który ubiegaliśmy się o dofinansowanie. Maksymalnie można było złożyć 3 wnioski. Dlatego aplikowaliśmy również o pozyskanie dotacji na dwa inne zadania: „Budowa dróg gminnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą w miejscowości Żarów” – wniosek na kwotę 18 mln zł i „Budowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w miejscowości Mikoszowa, Przyłęgów i Kruków w Gminie Żarów” - wniosek na kwotę 27 mln zł. Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego do gminy Żarów trafią środki finansowe na modernizację terenów zielonych w naszym mieście.

- Park Miejski w Żarowie to jedyny taki obiekt zielony w mieście. Jest to duży obszar z pięknym zadrzewieniem. W centralnej części parku znajduje się scena plenerowa. To miejsce z ogromnym potencjałem. Do parku przylega stary pałac, który jest obecnie zamieszkały prze wiele rodzin z dziećmi. Park przez lata nie był rewitalizowany, wymaga wielu zabiegów, aby mógł stać się miejscem spotkań i spędzania wolnego czasu dla mieszkańców miasta. W parku konieczne jest wykonanie alejek i ścieżek, odnowienia wymaga także scena plenerowa. Niezbędne są nowe nasadzenia roślin i wykonanie strefy relaksu i wypoczynku dla rodzin z dziećmi. Konieczne jest stworzenie małej architektury w postaci stołów z grami planszowymi oraz stanowisk do gier zespołowych, ustawienie ławek i elementów do zabawy dla najmłodszych. Planowane jest też wydzielenie stref ciszy dla chcących obcować z przyrodą dla czytających książki. Dla zapewnienia bezpieczeństwa zostanie zamontowane oświetlenie ledowe – mówi zastępca burmistrza Przemysław Sikora.

Otrzymane dofinansowanie zostanie również przeznaczone na rewitalizację stawu miejskiego w Żarowie.

- Staw Miejski jest jedynym obiektem wodnym w mieście. Znajduje się na terenie gęsto zabudowanym. Jego okolica jest miejscem częstych spacerów, szczególnie seniorów. Z brzegu rozpościera się widok na neogotycki Kościół i starą część miasta. To piękny teren, który wymaga rewitalizacji. Zamontowanie ławek i oświetlenia oraz wykonanie ozdobnych nasadzeń, oczyszczenie brzegów i wykonanie bezpiecznych pomostów niewątpliwie zachęci rodziny z dziećmi i seniorów do wspólnego spędzania czasu na łonie natury – mówi burmistrz Leszek Michalak.

Kilka dni temu burmistrz Leszek Michalak i zastępca burmistrza Przemysław Sikora oficjalnie odebrali promesy na dofinansowanie inwestycji w ramach programu Polski Ład. O terminach rozpoczęcia prac będziemy Państwa na bieżąco informować.

Rządowy Fundusz Polski Ład to Program Inwestycji Strategicznych, który ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group