Środa, 12 czerwca
Imieniny: Jana, Leona
Czytających: 918
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Rewitalizują park

Czwartek, 5 sierpnia 2021, 15:57
Autor: red
Świdnica: Rewitalizują park
Fot. UM Świdnica
W Parku Młodzieżowym w Świdnicy trwają prace związane z zagospodarowaniem zieleni. Wykonuje je wyłonione w przetargu konsorcjum, czyli Firma Handlowo Usługowa "Borowski" ze Świdnicy oraz firma "Ogrody" Grzegorz Szmidla ze Świebodzic.

Posadzonych zostało 149 drzew. W parku pojawi się także ponad 3 tysiące nowych krzewów oraz 38 tysięcy bylin, roślin runa, traw, paproci oraz pnączy. Nasadzenia wykonywane są na podstawie projektu.

- Tysiące nowych roślin rodzimych i tych, które wzbogacą reprezentacyjny fragment parku spowodują, że runo za jakiś czas zamieni się w zielone dywany. Tysiące krzewów zwiększy ilość zacisznych zakątków, oddzieli fragmenty parku od jezdni, zwiększy estetykę miejsc, w których opowiadać będziemy przy pomocy tablic, plansz, makiety czy odtworzonych lub oczyszczonych kamiennych słupków historię tego miejsca. Nowo posadzone drzewa to całe fragmenty odtworzonych historycznych alei. Mało kto pamięta, ale niewielka część parku dawniej była cmentarzem. I o to miejsce zadbamy w sposób specjalny. Z szacunku dla zmarłych, likwidujemy niewielkie odcinki ścieżek, dziś przebiegających dokładnie nad miejscem pochówku – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

W Parku Młodzieżowym nasadzono: lipy szerokolistne, lipy drobnolistne, kasztanowce białe, dęby szypułkowe, modrzewie pospolite, czereśnie ptasie i graby pospolite. Wśród parkowej roślinności znajdą się również takie gatunki jak: mahonia pospolita, suchodrzew tatarski, jaśminowiec wonny, cis pośredni, kalina koralowa, bez koralowy, leszczyna pospolita, hortensje, śnieguliczki, dzwonki, barwinek pospolity, zawilce, liliowce, konwalia majowa, bodziszki, fuksja, narecznica samcza, śmiałek darniowy, pióropusznik strusi czy też bluszcz pospolity.

Powstaną także nowe trawniki oraz wnioskowana przez wielu mieszkańców i radnych łąka kwietna. Przez okres trzech lat od zakończenia zadania zagospodarowania zieleni, konsorcjum firm prowadzić będzie zabiegi pielęgnacyjne w parku.

Wszystkie prace realizowane są na podstawie prawomocnych decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przy udziale inspektora nadzoru w zakresie zieleni, dr Piotra Redy. Ich koszt to ponad 2 miliony 900 tysięcy złotych. Zgodnie z umową powinny zakończyć się na początku września tego roku.

Przypomnijmy, że Park Młodzieżowy wpisany jest do rejestru zabytków. Głównym założeniem projektowym było uzupełnienie i podkreślenie zieleni istniejącej z zachowaniem jej leśnego charakteru. Działania projektowe polegały na odtworzeniu historycznych alei drzew, podkreśleniu linii nasypów byłych fortyfikacji, zaznaczeniu istnienia byłych cmentarzy (garnizonowego i katolickiego), wzbogaceniu warstwy krzewów wysokich i niskich, a także uzupełnieniu runa.

W parku zakończyła się już budowa infrastruktury podziemnej, dotyczącej oświetlenia i monitoringu. Do końca września zamontowane zostaną lampy oświetleniowe, monitoring, ławki, kosze na odpady oraz wykonana będzie docelowa nawierzchnia ciągów pieszych i ścieżek rowerowych.

Świdnica otrzymała na rewitalizację Parku Młodzieżowego ponad 7 milionów 171 tysięcy złotych. Będzie to już kolejne zielone miejsce, po Ogrodzie Różanym, Parku Centralnym i Parku Sikorskiego, które doczeka się gruntownej modernizacji. Dofinansowanie pochodzić będzie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt rewitalizacji to ponad 9 milionów 248 tysięcy złotych. Inwestycja obejmie całą powierzchnię, czyli około 11 hektarów.

W II etapie remontu odbudowana zostanie historyczna altana wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Miasto na realizację tego zadania otrzymało z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 2 miliony 300 tysięcy złotych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group