Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 1048
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: "Rocznik Świdnicki 2009" niebawem w sprzedaży

Środa, 21 lipca 2010, 19:09
Aktualizacja: Czwartek, 22 lipca 2010, 7:07
Autor: KO
Świdnica: "Rocznik Świdnicki 2009" niebawem w sprzedaży
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Najnowsze wydanie ukazującego się od 1973 r. popularno–naukowego periodyku już zostało wydrukowane. Trzon publikacji stanowią referaty z konferencji z maja 2009 r. pod tytułem „Dawne prawo i jego zabytki na Ziemi Świdnickiej”, którą zorganizowały Stowarzyszenie Ochrony i Badań Zabytków Prawa, Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej.

Publikację otwiera artykuł „Dlaczego nie – pokutne? Problem funkcji kamiennych krzyży na Ziemi Świdnickiej” Arkadiusza Dobrzynieckiego. O krzyżach jest więcej – piszą o nich też Marcin Paternoga i Honorata Rutka w artykule „Badania archeologiczne przy kamiennych krzyżach na przykładzie obiektów w Pszennie i Modliszowie w gminie Świdnica”. O pułapkach interpretacyjnych czyhających na badaczy pisze Robert Heś, a o umowie kompozycyjnej z 1517 r. – Agnieszka Dudzińska. Tematów jest więcej: o inkwizycji w czternastowiecznej Świdnicy pisze Jarosław Szymański, a o policji w księstwie świdnicko-jaworskim Michał Rusin.

- Wszystkie tematy są ciekawe – mówi Mariusz Barcicki, członek komitetu redakcyjnego. I poleca tekst o krzyżach Arkadiusza Dobrzynieckiego oraz artykuł „Rola kata i urządzenia penitencjarne w nowożytnej Świdnicy” Daniela Wojtuckiego. Są też teksty na tematy związane z nowszą historią (np. „Przedsiębiorczość z ludzką twarzą Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich wczoraj i dziś” Anity Odachowskiej-Mazurek oraz kronika miasta i powiatu.

Publikację sfinansowały Urząd Miejski w Świdnicy, Starostwo Powiatowe w Świdnicy oraz i Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Trzydziesty siódmy tom Rocznika jest o tyle wyjątkowy, że ukazuje się w roku, kiedy wydające go Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej obchodzi pięćdziesięciolecie istnienia.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group