Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 929
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Rok po tragedii smoleńskiej: mieszkańcy oddadzą hołd, zawyją syreny, a my pokażemy wyjątkowy film

Sobota, 9 kwietnia 2011, 8:40
Aktualizacja: Niedziela, 10 kwietnia 2011, 7:20
Autor: Świdniczka.com
Świdnica: Rok po tragedii smoleńskiej: mieszkańcy oddadzą hołd, zawyją syreny, a my pokażemy wyjątkowy film
Fot. Wiktor Bąkiewicz
10 kwietnia 2010 r. – wspomnienia. Jutro, w rocznicę katastrofy rządowego samolotu w lesie pod Smoleńskiem, zaprezentujemy Państwu niezwykły dokument.

O tym, jak przeżyli ten dzień, w filmie mówić będą: Robert Garstecki (Prawo i Sprawiedliwość), Mariusz Barcicki (PiS), Wojciech Kielka (PiS), Adam Markiewicz (Sojusz Lewicy Demokratycznej), Janusz Solecki (SLD), Joanna Gadzińska (Platforma Obywatelska) i Krzysztof Grudziński (PO) – świdniccy radni miejscy reprezentujący partie polityczne, których członkowie zginęli 10 kwietnia 2010 r.

Jutro pięćdziesiąt syren w powiecie świdnickim zostanie uruchomionych dokładnie o godz. 8.41. Oficjalnie będzie to trening systemu ostrzegania i alarmowania, zawyją syreny w jednostkach straży pożarnej, w urzędach i w zakładach pracy. Godzina nie jest przypadkowa – to o godz. 8.41 na lotnisku koło Smoleńska rozbił się samolot TU-154 z 96 osobami na pokładzie.

Kapłani podczas niedzielnych mszy świętych będą czytać słowo Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski zatytułowane „Miłość nigdy nie umiera”: „Katastrofa polskiego samolotu w Smoleńsku – do której doszło 10 kwietnia 2010 roku – pociągnęła za sobą śmierć 96 osób. Zginęli wybitni Polacy: Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta. Zginęło także 10 duchownych różnych wyznań, przedstawiciele ministerstw, instytucji państwowych, Federacji Rodzin Katyńskich, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiące polską delegację na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu. Wszyscy oni oddali życie, aby kłamstwo katyńskie zniknęło na zawsze z przestrzeni publicznej; aby prawda o ludobójstwie tysięcy bezbronnych jeńców polskich dotarła do świadomości świata. W konsekwencji tej śmierci cel został osiągnięty (...)”. Na jutro w diecezji świdnickiej zaplanowano wydarzenia rocznicowe w Świdnicy i Wałbrzychu. Poniżej program.

Świdnica
* godz. 15.00 – odsłonięcie przy kaplicy cmentarza przy ul. Brzozowej tablicy pamiątkowej poświęconej Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, jego małżonce i wszystkim ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem – odsłonięcia i poświęcenia dokona JE ks. bp Ignacy Dec, który poprowadzi modlitwę za zmarłych i Koronkę do Bożego Miłosierdzia (zobacz także: Tablica poświęcona ofiarom smoleńskiej tragedii już wisi),
* godz. 18.00 - skwer Lecha Kaczyńskiego: modlitwa i zapalenie zniczy,
* godz. 19.00 – Kościół pw. św. Krzyża, ul. Westerplatte – zapalenie 96 zniczy przy krzyżu i projekcja filmu „Mgła”,
* godz. 20.00 – msza św. w intencji ofiar katastrofy – kościół pw. św. Krzyża - homilię wygłosi JE ks. bp Ignacy Dec.
 
Wałbrzych
* godz. 18.30 - kościół kolegiacki pw. Świętych Aniołów Stróżów - koncert w hołdzie Prezydentowi pt: ”Requiem dla Prezydenta” przygotowany przez artystów scen wrocławskich. Koncert poprzedzi Msza św. w intencji ofiar katastrofy. Scenariusz do koncertu został stworzony przez Janusza Dariusza Telejko, wicedyrektora Katolickiego Radia Rodzina we Wrocławiu.

W Świebodzicach ku czci ofiar odprawiona zostanie msza święta, a w odnawianym właśnie Parku Miejskim stanie symbol tamtych smutnych wydarzeń. Będzie to Dąb Pamięci, 15-letnie drzewko, które zostanie posadzone w specjalnie przygotowanym miejscu. Program uroczystości:
* godz. 13.00 - msza św. w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, parafia pw. św. Mikołaja, Plac Kościelny 2,
* godz. 14.30 - uroczystość posadzenia Dębu Pamięci upamiętniającego Ofiary Katastrofy Smoleńskiej wraz z odsłonięciem tablicy, Park Miejski.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group