Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 1122
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Równe prawa

Piątek, 15 października 2021, 17:15
Autor: red
Świdnica: Równe prawa
Fot. UM Świdnica
Świdnica wspiera równe prawa mieszkanek i mieszkańców.

Prezydent Beata Moskal-Słaniewska już w grudniu ubiegłego roku podpisała w Świdnicy "Europejską kartę równości kobiet i mężczyzn w życiu lokalnym”. Uroczystą ceremonię podpisania dokumentu, z udziałem włodarzy 16 miast zorganizowała Rada Gmin i Regionów Europy CEMR oraz Związek Miast Polskich, 11 października podczas Europejskiego Forum Samorządowego w Poznaniu.

Podczas wydarzenia głos zabrali zaproszeni goście, czyli: Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich, Magdalena Czarzyńska-Jachim, przewodnicząca Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania ZMP, Wiceprezydentka Sopotu, Marta Mazurek, wiceprzewodnicząca Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania ZMP, radna Rady Miasta Poznania, Frédéric Vallier, Sekretarz Generalny Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR) oraz Jacek Wasik, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce. Zebrani wysłuchali również nagrań wideo Silvii Baraldi, przewodniczącej Komisji ds. Równouprawnienia CEMR, radnej gminy Legnano z Włoch oraz Heleny Dalli, Europejskiej Komisarz ds. Równości.

Głos zabrała także prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. Zwróciła uwagę na bardzo ważny problem godnego i równego traktowania coraz większych grup imigrantów osiedlających się w Polsce zza wschodniej granicy - Ukraińców, Białorusinów, Rosjan czy Gruzinów.

- Musimy patrzeć nie tylko na zachód i południe Europy. Europa bowiem to nie tylko Unia Europejska. Przed laty korzystaliśmy z wsparcia i pomocy krajów zachodnich. Dziś winni jesteśmy taką pomoc naszym sąsiadom ze wschodu. To nasz moralny obowiązek. Ważne, by nie czuli się w Polsce obywatelami drugiej kategorii, by sprawić, że czują się u nas dobrze. Ważne, by docenić ich potencjał, aktywność i zawsze okazywać szacunek – mówiła prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Karta opracowana została w 2006 roku przez Radę Gmin i Regionów Europy. Zobowiązuje europejskie samorządy – lokalne i regionalne – do krzewienia idei zwalczania stereotypów i przeszkód, które mają wpływ na nierówny podział ról między kobietami i mężczyznami w życiu politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturalnym.

Sześć podstawowych zasad karty to:

Równość kobiet i mężczyzn w poszanowaniu podstawowych praw;
W celu zapewnienia równości kobiet i mężczyzn poruszane muszą być kwestie różnorodnej dyskryminacji opartej na uprzedzeniach rasowych, niepełnosprawności, orientacji seksualnej, religii i sytuacji społeczno-ekonomicznej;
Zrównoważony udział kobiet i mężczyzn w procesie podejmowania decyzji w demokratycznym społeczeństwie;
Należy wykluczyć wszelkie stereotypy dotyczące płci oraz stosunki i uprzedzenia z nich wynikające
Władze lokalne i samorządowe przy podejmowaniu jakiejkolwiek decyzji powinny brać pod uwagę potrzeby obu płci w równym stopniu;
Wykorzystanie środków powinno być odpowiednio zaplanowane i wprowadzone w życie.
W 36 krajach Europy Kartę jak dotąd przyjęły 1844 samorządy i wypracowały narzędzia do jej wdrożenia w życie wspólnot lokalnych. Te narzędzia pozwalają planować i wdrażać realne działania na poziomie lokalnym. Karta jest wzorcową i uniwersalną propozycją działań dla samorządów. Umożliwia przechodzenie od równych praw do równych szans we wszystkich dziedzinach życia i sferach funkcjonowania, na które wpływ ma samorząd.

W poniedziałek, 11 października Kartę podpisali przedstawiciele następujących miast: Bydgoszcz, Chełmno, Jasło, Krosno, Lublin, Ostrów Wielkopolski, Płońsk, Poznań, Pruszków, Puck, Skarżysko Kamienna, Sopot, Świdnica, Wałbrzych, Wołomin i Warszawa.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group