Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 973
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Róża Stolarczyk opowie o zapomnianym dziedzictwie ostatniego piastowskiego właściciela Książa

Piątek, 22 lutego 2019, 17:26
Autor: red
REGION: Róża Stolarczyk opowie o zapomnianym dziedzictwie ostatniego piastowskiego właściciela Książa
Fot. organizatorzy
Leżące u podnóży Zamku Książ Świebodzice swoje losy od początku wiązały z tą piastowską twierdzą. Przez wieki kiedy pozostawały prywatną własnością rycerskiego, a później hrabiowskiego i książęcego rodu Hochbergów przeżywały swój rozkwit, którego ślady są do dziś obecne na mapie miasta.

Zamek Książ w Wałbrzychu oraz Fundacja Księżnej Daisy von Pless zapraszają na drugie w tym roku spotkanie z cyklu „O historii na żywo”. 26 lutego o godzinie 17:00 będziemy mogli wysłuchać prelekcji Róży Stolarczyk z Dolnośląskiego Towarzystwa Miłośników Zabytków na temat „Świebodzice – zapomniane dziedzictwo” .

WSTĘP WOLNY!
Prosimy o wcześniejsze awizacje w Punkcie Obsługi Klienta (pierwszeństwo mają osoby zaawizowane):
tel. 74 66 43 834 / 872
e mail: zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl

Ważne informacje! Parkingi przy zamku są płatne. Ceny dla uczestników wydarzenia są następujące:
- parking przed budynkiem bramnym (P2) - 10 zł/auto osobowe
- parking na Parkingu Głównym (P1) - 5 zł / auto osobowe

Róża Stolarczyk opowie o zapomnianym dziedzictwie ostatniego piastowskiego właściciela Książa, księcia Bolka II Świdnicko-Jaworskiego z którego czasów pochodzą świebodzickie mury miejskie i relikty miejskiej warowni. Poznamy czasy Hochbergów i pozostawionej przez nich w Świebodzicach spuścizny, m.in. historycznego Kościoła Św. Mikołaja. Zapomniane dziedzictwo o którym mowa w tytule prelekcji to również to co zostało po ważnym rodzie przemysłowców czyli Kramstach, których miejski pałac jest dziś niestety szpecącą ruiną. W opowieści Róży Stolarczyk nie zabraknie również historii świebodzickiego producenta zegarów Gustava Beckera oraz burzliwych czasów powojennych, kiedy świebodzickie dziedzictwo popadało w zapomnienie.

Róża Stolarczyk jest członkinią Dolnośląskiego Towarzystwa Miłośników Zabytków i Towarzystwa Miłośników Świebodzic. Z wykształcenia jest ceramikiem i bibliotekarzem. Jako historyk amator - zajmuję się historią Świebodzic od 40 lat. Od zawsze - turystycznie wędruję po Dolnym Śląsku.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group