Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 946
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Rozmawiali o koronawirusie

Niedziela, 8 marca 2020, 9:12
Autor: red
Świebodzice: Rozmawiali o koronawirusie
Fot. UM Świebodzice
5 marca (czwartek) w Ratuszu odbyło się spotkanie dotyczące zagrożenia wystąpieniem koronawirusa. Inicjatorem zebrania był burmistrz miasta Świebodzice Paweł Ozga.

Burmistrz zaprosił do rozmów: dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy Ireneusza Skawinę, kierownik sekcji epidemiologii Halinę Ulanowską, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy Małgorzatę Jurkowską, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Agatę Steczko-Szymańską, a także przedstawicieli publicznych i niepublicznych placówek opieki zdrowotnej: Katarzynę Hołówkę z NZOZ Mikulicz, Konrada Kawalca z Przychodni Specjalistycznej Salmed, Roberta Śliwę z Przychodni Specjalistycznej Regina i Walenty Śliwa S.J., Ewę Marcinkiewicz z Nex Medical Sp. z o.o., Adriana Szewczyka dyrektora Miejskiego Ośrodka Zdrowia, Waldemara Ulatowskiego z Centrum Rehabilitacji Promyk oraz Wojciecha Orzela kierownika Wydziału Spraw Obywatelskich Ochrony Ludności i Działalności Gospodarczej, zastępcę Szefa Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Zofię Choińską kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych, członka GZZK oraz komendanta Straży Miejskiej, członka GZZK.

Sekretarz miasta Sabina Cebula przedstawiła cel spotkania, jego porządek oraz przywitała gości. Burmistrz miasta Paweł Ozga podziękował wszystkim za przybycie, następnie poinformował, że spotkanie ma na celu uporządkowanie procedur i ustalenie wspólnych, spójnych działań profilaktycznych, jakie powinny zostać podjęte w Świebodzicach w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju i na świecie. Jako pierwszy z zaproszonych głos zabrał dr Ireneusz Skawina, który przybliżył pozostałym uczestnikom spotkania fakty, dotyczące nowego koronawirusa SARS-Cov-2. Podczas dyskusji Burmistrz wskazał, że jednym z pierwszych działań profilaktycznych, które powinny być wprowadzone w mieście jest rejestracja telefoniczna pacjentów. Wszyscy obecni na sali zgodzili się, że kierunek jest słuszny. Wdrożenie jednak innych propozycji może być trudne z uwagi na brak ogólnopolskich procedur. Uczestnicy spotkania zadeklarowali jednak, że dołożą wszelkich starań, aby dodatkowe numery telefonów dla pacjentów zostały uruchomione.

Zarówno przedstawiciele świdnickiego SANEPID-u, jak i dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy poinformowali, że ich instytucje posiadają niezbędne środki i materiały ochronne na wypadek wystąpienia zachorowań na terenie powiatu świdnickiego. Ponadto uczestnicy spotkania otrzymali informację, jak przebiegają procedury rejestracji i monitorowania osób, powracających z podróży na tereny zagrożone.

Wspólnie ustalono, że należy przeprowadzić dodatkową akcję informacyjną wśród mieszkańców Świebodzic, dotyczącą profilaktyki, listy oddziałów zakaźnych wskazanych dla pacjentów potencjalnie zainfekowanych koronawirusem w województwie dolnośląskim oraz numerów telefonów pod którymi można uzyskać wszystkie potrzebne informacje. Ulotki i plakaty będą dystrybuowane na bieżąco w szkołach, wspólnotach parafialnych, sklepach, instytucjach, a także środkach komunikacji miejskiej i na przystankach.

Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni miasto Świebodzice podjęło już szereg działań profilaktycznych i informacyjnych w szkołach, instytucjach publicznych. Dystrybuowano plakaty, ulotki. W placówkach oświatowych odbyły się lekcje wychowawcze na temat ww. tematyki związanej z koronawirusem. Szanowni Mieszkańcy przypominamy, że obecnie pacjenci, którzy podejrzewają u siebie zainfekowanie koronawirusem powinni zgłaszać się do jednej z czterech wyznaczonych placówek zakaźnych:

1.Bolesławiec - Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu, Oddział Chorób Zakaźnych, Jeleniogórska 4;

2.Wałbrzych - Specjalistyczny Szpital Im. Dra Alfreda Sokołowskiego, Oddział Chorób Zakaźnych Ul. S. Batorego 4;

3.Wrocław-Psie Pole - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Im. J. Gromkowskiego, I i Ii Oddział Chorób Zakaźnych, Koszarowa 5;

4.Wrocław-Śródmieście - Uniwersytecki Szpital Kliniczny Im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, Oddział Kliniczny Zakaźny Tytusa Chałubińskiego 2-2a (Oddział dziecięcy) Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych.

Informujemy również, że Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił całodobową infolinię pod numerem: 800190590.

APEL do Mieszkańców miasta Świebodzice

W związku z istniejącym zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19 celem minimalizacji zakażeń apeluję do Mieszkańców miasta o:

Przestrzeganie zasad profilaktyki przed zakażeniem koronawirusem ogłoszonych przez Ministerstwo Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego i dostępnych w środkach masowego przekazu, mediach społecznościowych, plakatach wywieszonych w miejscach publicznych itp.

W miarę możliwości proszę o telefoniczne rejestrowanie się w przychodniach i poradniach zdrowia, aby zminimalizować pojawienie się dużych skupisk ludzi chorych w jednym miejscu. W najbliższym czasie zostaną przedstawione do publicznej wiadomości dodatkowe numery telefonów do rejestracji chorych po otrzymaniu ich od przychodni zdrowia.

Rozważenie rezygnacji z uczestnictwa w wydarzeniach, gdzie występują duże skupiska ludzi.

W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem proszę w miarę możliwości nie kierować się do przychodni zdrowia, tylko powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną.

tel.: 74 852 20 91 do godz. 15:00
tel.: 691 730 274 – całodobowo

lub w przypadku nasilonych objawów proszę dzwonić pod numer alarmowy 112 lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego (najbliższe oddziały):

- Bolesławiec, Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Jeleniogórska 4, tel. 75/73 80 120,

- Wałbrzych, Specjalistyczny Szpital im. dra Sokołowskiego, ul. Sokołowskiego 4, tel. 74/64 89 806,

- Wrocław, Uniwersytecki Szpital Kliniczny, Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych, Chałubińskiego 2-2a, tel. 71/770 31 51,

- Wrocław, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Gromkowskiego 4, ul. Koszarowa, tel. 519 338 486.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group