Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 966
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rogoźnica: Rusztowanie już stoi

Poniedziałek, 8 lipca 2013, 14:30
Aktualizacja: 14:32
Autor: red.
Rogoźnica: Rusztowanie już stoi
Fot. UM Strzegom
Urząd Miejski w Strzegomiu przeznaczył 45 000 zł dla Parafii Rzymsko– Katolickiej p.w. Matki Bożej Różańcowej, na remont elewacji zabytkowego kościoła pomocniczego p.w. św. Szymona i Tadeusza w Rogoźnicy.

- Jest to wiekowy Kościół, który już dawno został wprowadzony do rejestru zabytków. W bieżącym roku pozyskaliśmy środki finansowe z budżetu gminy Strzegom na remont elewacji tegoż Kościoła. Chcielibyśmy pokusić się także o konserwację kopuły - mówił sołtys Henryk Radkowski. - Rusztowania już stoją i w ciągu kilku, najbliższych dni mamy zamiar poinformować konserwatora o planowanym rozpoczęciu remontu, podjąć ostateczną decyzję czy będziemy zbijać tynki na całym Kościele i o kolorze elewacji. Prawdopodobnie Kościół ten nigdy nie był malowany – kontynuował ks. Stanisław Skrzypek.

Na ścianach wewnętrznych Kościoła oraz w pobliskim cmentarzu znajdują się liczne, zabytkowe epitafia, które również wymagają odrestaurowania. – Epitafia, które znajdują się po zewnętrznej i wewnętrznej stronie Kościoła, są w bardzo fatalnym stanie. Przy stawianiu rusztowań odnaleźliśmy zniszczone i połamane epitafium, które ukazuje postać rycerza. Myślę, że jest to ciekawostka także dla mieszkańców Rogoźnicy - poinformował ksiądz. Zakończenie remontu planowane jest na październik bieżącego roku.

Kościół jest jednym z najstarszych zabytków w gminie Strzegom. Jego uroczysta konsekracja, którego fundatorką stała się Jadwiga Legnicka, odbyła się 28 października 1291 roku. Kościół nie dotrwał do naszych czasów w swoim pierwotnym wyglądzie. Na taki stan rzeczy wpłynęła przede wszystkim reformacja. Po roku 1582, gdy większa cześć mieszkańców przejęła protestantyzm, dotychczasowy Kościół zmieniono na zbór ewangelicki. W okresie wojny 30-letniej (1618- 1648) kościół uległ zniszczeniu i odbudowany został już jako katolicki, w 1675 roku. Z tego też okresu pochodzi barokowy ołtarz i ambona oraz renesansowe nagrobki.

(Kornelia Wilczak)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group