Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 641
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pożarzysko: Ruszył remont dachu w Pożarzysku

Poniedziałek, 15 lipca 2013, 12:20
Aktualizacja: 12:22
Autor: red.
Pożarzysko: Ruszył remont dachu w Pożarzysku
Fot. użyczone
Do końca sierpnia potrwa kolejny etap prac remontowych w kościele pw. Św. Józefa w Pożarzysku. Nowy dach w Pożarzysku powstanie dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego i datków parafian. Środki finansowe w wysokości trzydziestu tysięcy złotych pozwolą na kontynuację remontu dachu zabytkowego kościoła. Do remontu dołożyli się także wierni parafii. Z datków złożonych na ten cel udało się uzbierać dziesięć tysięcy złotych.

- Wspólnie z mieszkańcami parafii postanowiliśmy ubiegać się o środki finansowe, które pozwolą na długo wyczekiwany remont dachu zabytkowego kościoła w Pożarzysku. Choć było to bardzo duże zadanie, udało się pozyskać w tym roku 30 tysięcy złotych na ten cel. Przypomnę również, że na remont dachu, naszym wspólnym wysiłkiem udało się również w ubiegłym roku pozyskać 80 tysięcy złotych z Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu. Dysponowaliśmy wówczas jeszcze środkami finansowymi w wysokości 50 tysięcy złotych, które przez dziesięć lat zbierali parafianie – tłumaczy ks. proboszcz parafii pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Bukowie Mariusz Walas.

Prace remontowe nad wymianą pokrycia dachowego oraz zabytkowego portalu rozpoczęły się 1 lipca i potrwają do końca sezonu wakacyjnego. W ubiegłym roku, dzięki staraniom gminy Żarów na remont zabytkowego portalu parafia pozyskała 70 tysięcy złotych z Urzędu Marszałkowskiego. - Do odremontowania kościoła w Pożarzysku przyczynił się również pierwszy proboszcz parafii Jan Sycz, który zadał sobie wiele trudu, ponieważ świątynia w wyniku działań wojennych była zniszczona prawie w osiemdziesięciu procentach. Prace remontowe zabytkowego portalu, które wykonuje wrocławska firma „Restoart” rozpoczęły się zgodnie z harmonogramem. Na mniejszej części dachu z kolei prace wykonuje ekipa remontowa z Nowej Rudy. Jednak nic samo się nie dzieje. Składam serdeczne podziękowania burmistrzowi Żarowa, radnej Rady Miejskiej z Bukowa Urszuli Ganczarek, pracownikom żarowskiego Urzędu, sołtysowi wsi Pożarzysko, współpracownikom wrocławskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz mieszkańcom naszej parafii za wsparcie, pomoc i duże zaangażowanie – dopowiada ks. Mariusz Walas.

Prace, które zgodnie z podpisaną umową ruszyły początkiem wakacji już dziś nabierają większego tempa. - Świątynia w Pożarzysku to zdecydowanie jeden z najcenniejszych zabytków tej miejscowości. Cieszę się, że pozyskane pieniądze pomogą w remoncie dachu i mam nadzieję, że przyszły rok pozwoli znów ubiegać się o dotacje na takie potrzebne cele – mówi burmistrz Leszek Michalak.

(Magdalena Pawlik)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group