Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 982
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Żarów: Ruszyła budowa kanalizacji

Czwartek, 10 października 2013, 12:01
Aktualizacja: 12:04
Autor: red.
Gmina Żarów: Ruszyła budowa kanalizacji
Fot. UM Żarów
Ponad 7 milionów kosztować będzie budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, które powstaną na terenie gminy Żarów. W poniedziałek, 16 września podpisano umowę z wykonawcą tej inwestycji. Rozpoczyna się długo oczekiwana inwestycja dla mieszkańców Wierzbnej i Bożanowa.

- Prace wykonywać będzie firma wyłoniona z przetargu Przedsiębiorstwo Budownictwa Specjalistycznego i Melioracji z Legnicy, która zgodnie z podpisaną umową inwestycję zakończy do listopada 2014 roku. W jej ramach wymieniona zostanie sieć wodociągowa na odcinku Żarów-Bożanów oraz wybudowana sieć kanalizacyjna we wsi Wierzbna i Bożanów z odnogą w kierunku Kalna. Całość zostanie połączona do sieci kanalizacyjnej w Żarowie - wyjaśnia Piotr Weiland, kierownik Referatu Inwestycji i Dróg Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Pierwszy etap związany z przygotowaniem proceduralnym gmina Żarów ma już za sobą. Od teraz do prac przystępować będzie ekipa rozbudowująca sieć kanalizacyjną w gminie. - Inwestycja ta w dużej mierze pozwoli na uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie naszej gminy. A dzięki temu poprawią się warunki życia mieszkańców gminy Żarów. Nie bez przyczyny więc jest to jedna z kluczowych inwestycji. Kanalizacja to medium, do którego w dzisiejszych czasach powinien mieć dostęp każdy cywilizowany człowiek. Poza tym, wiadomo, że kanalizacja przyczyni się nie tylko do ochrony zdrowia ludzkiego, bo dzięki niej przestaną dostawać się zanieczyszczenia do wód gruntowych, ale również do poprawy całego ekosystemu - dopowiada Leszek Michalak, burmistrz Żarowa.

Budowa sieci wodociągowej z przyłączami w Bożanowie i sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami w Bożanowie i Wierzbnej z przesyłem do Żarowa współfinansowana jest z pozyskanych środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, a wysokość dotacji to kwota 4 milionów złotych. Środki finansowe z budżetu gminy Żarów na realizację tej inwestycji wynosić będą około 3 milionów złotych. Połowę z nich Żarów zapłaci dzięki spłaceniu zadłużenia w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pieniądze te zostaną zainwestowane w poprawę jakości życia mieszkańców gminy Żarów.

(Magdalena Pawlik)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group