Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 958
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Łażany: Ruszyła budowa kanalizacji w Łażanach

Poniedziałek, 22 maja 2017, 11:05
Aktualizacja: 11:07
Autor: red
Łażany: Ruszyła budowa kanalizacji w Łażanach
Fot. UM Żarów
Rozpoczęły się prace przy budowie kanalizacji w Łażanach. W tej chwili prace na terenie wsi koncentrują się przy ulicy Osiedlowej i Sportowej.

To dopiero pierwszy etap tej inwestycji, w ramach której planowane jest wybudowanie łącznie 6,02 km sieci kanalizacji sanitarnej w układzie grawitacyjno-tłocznym.

Projekt zakłada także budowę przepompowni ścieków oraz sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie ulic Polnej i Szkolnej w Łażanach.
- Z pierwszymi robotami ruszyliśmy w połowie kwietnia, a na dziś mamy już inwestycję zrealizowaną w dwudziestu procentach. W pierwszej kolejności ułożone zostały rurociągi kanalizacyjne na dość dużych głębokościach. Jesteśmy także w trakcie załatwiania pozwolenia na rozpoczęcie inwestycji na drogach powiatowych przy ulicy Wrocławskiej i Strzegomskiej w Łażanach. Tam metodą odkrywkową będziemy wykonywać roboty, a następnie zaplanowane zostało całkowite odtworzenie nawierzchni. Dobra wiadomość dla mieszkańców jest taka, że uciążliwość tej inwestycji skróci się o kilka miesięcy - wyjaśnia Bronisław Bernad kierownik budowy z firmy Przedsiębiorstwo Budownictwa Specjalistycznego i Melioracji w Legnicy wykonawca inwestycji.

Budowa kanalizacji to inwestycja długo wyczekiwana przez mieszkańców. I choć prace budowlane realizowane są tuż obok budynków mieszkalnych i często bywają uciążliwe, mieszkańcy nie zgłaszają żadnych sprzeciwów. Przychodzą na miejsce trwania prac, doglądają inwestycji, dopytują o szczegóły. Tak długo przecież na to czekali.
- Jest to priorytetowa inwestycja, bowiem do wybudowanego systemu kanalizacyjnego podłączonych zostanie 636 mieszkańców wsi. A dzięki budowie 6,02 km sieci kanalizacji sanitarnej ścieki odprowadzane będą do oczyszczalni ścieków w Żarowie. Prace postępują i jeśli nadal wszystko będzie przebiegało bez przeszkód, zgodnie z tym, co zapowiada wykonawca inwestycji, budowa kanalizacji zakończy się jeszcze w tym roku - mówi burmistrz Leszek Michalak.

Całkowity koszt inwestycji pn. "Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Aglomeracji Żarów poprzez budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowości Łażany" wyniesie 4 425 576,28 złotych, z czego 3 058 325,06 złotych stanowi dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. To kolejny projekt, który uzyskał tak duże unijne dofinansowanie. - Inwestycja ta w dużej mierze pozwoli na uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie naszej gminy. A dzięki temu poprawią się warunki życia mieszkańców. Nie bez przyczyny więc jest to jedna z kluczowych inwestycji. Poza tym, wiadomo, że kanalizacja przyczyni się nie tylko do ochrony zdrowia ludzkiego, bo dzięki niej przestaną dostawać się zanieczyszczenia do wód gruntowych, ale również do poprawy całego ekosystemu. Dzięki pozyskanym przez gminę Żarów środkom finansowym w wysokości ponad 3 milionów złotych rozpoczynamy ważną dla nas mieszkańców inwestycję. Będą to najlepiej zainwestowane pieniądze, w poprawę jakości życia mieszkańców - mówi radna Maria Tomaszewska.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group