Niedziela, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 515
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ruszyła budowa nowych zakładów na żarowskiej podstrefie ekonomicznej

Wiadomości: Żarów
Piątek, 22 kwietnia 2016, 6:50
Autor: opr.red.
Fot. www.um.zarow.pl
Dwa nowe zakłady dołączą niebawem do funkcjonujących na terenie żarowskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest–Park". Ich budowa ruszyła początkiem 2016 roku. W obydwu przypadkach działalność fabryk koreańskich związana będzie z branżą motoryzacyjną.

Pierwszy z zakładów ILP sp. z o.o. produkować będzie elementy aluminiowe na potrzeby przemysłu samochodowego. Przedmiotem działalności drugiego zakładu KCP sp. z o.o. będą natomiast elementy układów kierowniczych, w szczególności drążki. Zgodnie z zapowiedziami już w drugiej połowie tego roku rozpocznie się proces uzbrajania zakładów w linie technologiczne i powolny start produkcji. - O tym, że firmy zdecydowały się ulokować swoje inwestycje właśnie tutaj w Żarowie wpłynęło wiele czynników. Przede wszystkim bliskość kontrahentów, bardzo dobra infrastruktura techniczna, lokalizacja na mapie nie tylko regionu, Polski, ale też Europy i potencjał, jaki ten region ze sobą niesie. Obydwa zakłady planują rozpoczęcie zatrudnienia jeszcze w tym roku. Łącznie w nowych zakładach zatrudnienie znajdzie 70 osób - informuje Jarosław Ogrodnik radca prawny i przedstawiciel dwóch nowych firm, które inwestują w Żarowie.

Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej koreańskie firmy ILP sp. z o.o. i KCP sp. z o.o. otrzymały w grudniu 2015 roku. Początkiem nowego roku rozpoczęła się ich budowa. Zgodnie z deklaracjami, już w drugiej połowie 2016 roku obydwa zakłady mają rozpocząć uruchomienie linii produkcyjnych. - W pierwszych miesiącach funkcjonowania zakładów będziemy musieli naturalnie przeprowadzić rozruch maszyn, w które firmy zostaną wyposażone. Na dzień dzisiejszy,w przypadku zakładu KCP sp. z o.o. wielkość nakładów finansowych to jest 34 miliony złotych. Planowane nakłady do poniesienia przy budowie firmy ILP sp. z o.o. to kwota blisko 24 milionów złotych.

Począwszy od momentu, kiedy obydwie spółki uzyskały zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie podstrefy po dzień dzisiejszy ogromne jest wsparcie ze strony gminy i burmistrza Żarowa. Liczymy na to, że tego wsparcia nie zabraknie również w momencie uruchomienia naszych zakładów - dopowiada radca prawny Jarosław Ogrodnik.

Na terenie żarowskiej podstrefy ekonomicznej w tej chwili trwa również rozbudowa dwóch funkcjonujących zakładów. Rozbudowę swoich inwestycji prowadzą także AKS Precision Ball Polska - firma, która jako pierwsza ulokowała swoją inwestycję na żarowskiej podstrefie oraz T&P. - Dwa zakłady koreańskie nie są to w tej chwili jedyne zakłady, które powstają na terenie naszej strefy ekonomicznej. Nowy zakład powstaje także na terenie funkcjonującego już T&P. W innej części podstrefy budowę nowych obiektów fabrycznych rozpoczął również AKS Precision Ball Polska. To bardzo dobra informacja dla naszych mieszkańców, bo powstanie znów dodatkowo więcej miejsc pracy. Z drugiej strony natomiast każdy zakład to są dochody podatkowe dla gminy, za które budujemy drogi, chodniki, oświetlenie i to wszystko, co jest naszym mieszkańcom potrzebne - mówi burmistrz Leszek Michalak.

Żarowska podstrefa ekonomiczna rozwija się w dobrym kierunku. Świadczą o tym chociażby rozbudowy kolejnych zakładów, które wciąż chcą inwestować w Żarowie. - Praktycznie w każdym roku zakłady, które funkcjonują na terenie żarowskiej podstrefy planują rozbudowę bądź się rozbudowują. W minionym roku taką rozbudowę realizował Franc-Textil. W tej chwili ma ona miejsce na terenie dwóch zakładów AKS Precision Ball Polska oraz T&P. Rozbudowę inwestycji zapowiedział także Electrolux Poland - wyjaśnia burmistrz Leszek Michalak.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group