Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 970
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Rząd ma swoje stanowisko w sprawie nauki religii w szkołach

Wtorek, 2 lutego 2016, 15:16
Aktualizacja: Środa, 3 lutego 2016, 7:53
Autor: opr. PAW
Kraj: Rząd ma swoje stanowisko w sprawie nauki religii w szkołach
Fot. red.
Rada Ministrów odniosła się do obywatelskiego projektu nowelizacji o systemie oświaty.

Chodzi o przyznanie prawa do decydowania o udziale w lekcjach religii w szkołach ponadgimnazjalnych wyłącznie uczniom, z pominięciem decyzji rodziców oraz o wprowadzenie zakazu finansowania lekcji religii w szkołach publicznych ze środków budżetowych.

Stanowisko przedłożone rządowi przez Ministra Edukacji Annę Zalewską jest wobec tych propozycji negatywne. W pierwszym przypadku strona rządowa podkreśla, że propozycja, by decyzja o udziale w lekcjach religii należała wyłącznie do uczniów, może stanowić istotne naruszenie praw rodziców.

„Konstytucja RP (art. 48) gwarantuje bowiem rodzicom prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie powinno uwzględniać poziom dojrzałości dziecka, wolności jego sumienia i wyznania. Z tego względu art. 12 ustawy o systemie oświaty, przyznający prawo decydowania o uczestnictwie w lekcjach religii w publicznych szkołach ponadgimnazjalnych osobom pełnoletnim, doskonale respektuje zasadę budowania właściwych relacji w rodzinie i współuczestniczenia w podejmowaniu decyzji w miarę pogłębiania dojrzałości dziecka” – czytamy w stanowisku rządu.

Kolejna kwestia dotyczy wprowadzenia zakazu finansowania lekcji religii za środków publicznych. I tu strona rządowa powołuje się na zapisy Konstytucji RP i mówi o naruszeniu dwóch zasad konstytucyjnych: wolności religii i bezpłatności nauki: „Art. 53 ust. 4 Konstytucji mówi o tym, że religia kościoła czy związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole. Z tego względu wprowadzenie odpłatności za uczestnictwo w nauczaniu religii, organizowanej w szkole publicznej, mogłoby być odbierane jako naruszanie zagwarantowanej wolności religii”.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group