Środa, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 652
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Samorządy mają głos

Niedziela, 21 września 2014, 9:27
Aktualizacja: 12:28
Autor: red.
Gmina Świdnica: Samorządy mają głos
Fot. użyczone
„Samorządy mają głos” to nazwa inicjatywy, której celem jest wsparcie szkół w organizacji i przeprowadzeniu demokratycznych wyborów do władz Samorządu Uczniowskiego. Do ogólnopolskiego projektu, realizowanego pod Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej włączyła się Szkoła Podstawowa im. L. Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym.

Od poniedziałku trwa w szkole akcja wyborcza kandydatów do szkolnego Samorządu Uczniowskiego. Obecnie zgłosiło się 2 kandydatów - Miłosz Nowakowski i Zuzia Pietrukiewicz z klasy Va. Uczniowie mogą zapoznać się z ich pomysłami i postulatami na plakatach wiszących na korytarzu szkoły, obok pokoju nauczycielskiego.

Nasza szkoła włączyła się bowiem w akcję "SAMORZĄDY MAJĄ GŁOS". Jest to ogólnopolski projekt organizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej mający na celu wspieranie rozwoju samorządności uczniowskiej w polsich szkołach poprzez organizację demokratyczych wyborów oraz wypracowanie mechanizmów współdecydowania uczniów o sprawach szkoły. Projekt jest realizowany pod Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Relacja z działań w ramach akcji przedwyborczej będzie umieszczana na stronie projektu. Znajda się tam tez sylwetki kandydatów, a po wyborach - ich wyniki. Specjalny zespół zadba o przebieg kampanii i samych wyborów w ostatnim tygodniu września. Opiekun samorządu uczniowskiego M. Janiszewska wraz z koordynatorem akcji "Samorządy mają głos" D. Nowakowską i uczennicami klasy 6a - Julią Zerką i Alicją Fostyk odpowiadają za realizację przedsięwzięcia – mówi dyrektor szkoły Krystyna Kwaśnik.

Dlaczego potrzebna jest taka akcja?
Chociaż według ustawy o systemie oświaty w każdej szkole działa samorząd, który tworzą wszyscy uczniowie szkoły, a uczniowie mają prawo do samodzielnego ustalenia zasad wyboru władz, w wielu polskich szkołach zapisy te nie są przestrzegane. Badania wskazują, że frekwencja w wyborach jest niska – aż 45% uczniów szkół ponadgimnazjalnych stwierdziło, że nigdy nie brało udziału w takich wyborach! Jedną z przyczyn tej sytuacji jest fakt, że wybory w wielu szkołach nie są traktowane poważnie – przez uczniów i nauczycieli – co wpływa na skład władz i jakość pracy samorządu.

Udział w wyborach to jedno z podstawowych praw i obowiązków obywatelskich. Wybory to nie tylko sposób selekcji kandydatów, ale też narzędzie kontroli nad osobami pełniącymi ważne funkcje publiczne. Uczniowie powinni umieć odróżnić, na czym polega bierne i czynne prawo wyborcze oraz znać procedurę głosowania w wyborach powszechnych. Niebawem także oni będą uczestniczyli w powszechnych głosowaniach. W związku z malejącą frekwencją w wyborach warto zwrócić uwagę młodych ludzi, dlaczego tak wielu Polaków w nich nie uczestniczy oraz wspólnie z nimi szukać sposobów, które zwiększą frekwencję wyborczą – dodaje wójt gminy Teresa Mazurek.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group