Poniedziałek, 24 stycznia
Imieniny: Franciszka, Rafała
Czytających: 644
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Seminarium „Pojednanie i pamięć" – młodzi ludzie z Bałkanów Zachodnich z wizytą w Krzyżowej i we Wrocławiu

Niedziela, 29 lipca 2018, 9:16
Aktualizacja: Poniedziałek, 30 lipca 2018, 10:18
Autor: red
Krzyżowa: Seminarium „Pojednanie i pamięć" – młodzi ludzie z Bałkanów Zachodnich z wizytą w Krzyżowej i we Wrocławiu
Fot. organizatorzy
25 lipca rozpoczęła się druga edycja seminarium dla młodych ludzi z Bałkanów Zachodnich, Polski i Niemiec, organizowanego przez MSZ, Ambasadę Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie oraz Fundację „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, we współpracy z Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej. Celem projektu jest refleksja nad procesem pojednania polsko–niemieckiego, które może stanowić inspirację dla innych narodów, próbujących odnaleźć porozumienie mimo trudnej przeszłości.

W ostatnim tygodniu lipca, po raz drugi, gościmy w Krzyżowej i we Wrocławiu 18 studentów i młodych absolwentów z Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii1 i Serbii. W seminarium bierze udział również 6 młodych osób z Polski i Niemiec.

Podczas siedmiodniowego spotkania uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z historią stosunków polsko-niemieckich i procesu pojednania oraz z doświadczeniami polsko-niemieckiej wymiany młodzieży i współpracy transgranicznej. Tegoroczny program seminarium zakłada ponadto zwiedzanie Krzyżowej, Muzeum Gross Rosen na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego, Muzeum Śląskiego w Görlitz, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Podczas spotkania organizowanego przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej uczestnicy seminarium będą mieli możliwość zapoznania się z ofertą unijnych programów dla młodych ludzi z krajów Bałkanów Zachodnich oraz strategii rozszerzenia UE. Seminarium zakończy się uroczystym przyjęciem w Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu.

Państwa Bałkanów Zachodnich aspirują do przystąpienia do UE; są wśród nich państwa już negocjujące akcesję tj. Czarnogóra i Serbia. Polska i Niemcy angażują się we współpracę z „bałkańską szóstką", wspierając te kraje na drodze integracji europejskiej, również poprzez inicjatywy regionalne takie, jak Proces Berliński.

Niemcy uznały to państwo pod nazwą „Była Jugosłowiańska Republika Macedonii"

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group