Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 866
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lutomia Dolna: Seniorzy i my

Poniedziałek, 19 maja 2014, 7:22
Autor: red.
Lutomia Dolna: Seniorzy i my
Fot. UG Świdnica
Młodzież z Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej zakończyła trwający od września 2013 r. projekt prowadzony wespół przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej. W ostatnim etapie towarzyszyli im seniorzy z Bystrzycy Górnej.

Celem projektu było promowanie wiedzy na temat społeczności lokalnej oraz pokazanie sposobów, dzięki którym uczestnicy mogli aktywnie działać w swoim najbliższym otoczeniu. Podczas warsztatów szkolnych uczniowie poznali pojęcie społeczności lokalnej, czym są przedsiębiorstwa społeczne oraz jak wpływają na rozwoju społeczności. Zrobili mapki swojej miejscowości, zbadali teren i jego potrzeby. Zebrane informacje pozwoliły wybrać obszar, który należało wzmocnić. Jako grupę docelową wyznaczyli seniorów i młodzież, a przede wszystkim relacje łączące oba pokolenia.

Młodzi Obywatele zdecydowali, iż nawiążą współpracę z Klubem Seniora w Bystrzycy Górnej, oraz że znajdą i zaktywizują te osoby, które z róznych przyczyn pozostają w domu i nie mają kontaktów nawet z sąsiadami. Wysoko postawiona poprzeczka znalazła swoje odzwierciedlenie w założonych celach:

- Złamanie stereotypów,
- Połączenie pokoleń,
- Aktywizacja osób starszych nie należacych do Klubu Seniora,
- Wzmocnienie samooceny seniorów i młodzieży,
- Motywacja do działań i docenianie starszych osób w społeczeństwie lokalnym,
- Umożliwienie kontaktów seniorów z młodzieżą,
- Promocja projektu Młody Obywatel i Klubu Seniora oraz Gimnazjum i Gminy w Gminie Świdnica.

Współpraca młodzieży z przewodniczącym „Klubu Seniorów“ Panem Stanisławem Kraińskim i z wice przewodniczącą Panią Teresą Kraińską oraz z członkiem Kluby Panią Kazimierą Niedziałkowską zaowocowała wspólnymi spotkaniami.
Od marca do maja połączone siły młodzieży i doświadczenie seniorów przejawiały się w wielu inicjatywach. Wspólnie przygotowywano zdrowe posiłki, uprawiano sport i gimnastykę, a także poszerzano horyzonty kulturalne.

Seniorzy aktywnie włączyli się w projekty realizowane przez gimnazjalistów. W ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego - „Zyj smacznie i zdrowo“ przygotowano sałatki i koktajle owocowe, pyszne konfitury oraz chleb pieczony na zakwasie.
„Ruch to zdrowie“ i „W – F z klasą“ zachęcił do popisów akrobatyki- w tym pokazu szpagatów, a instruktaż Nordic Walking i spacery z kijkami przyniosły wiele radości.

Uczestnicy spotkań pamiętali również o rozwoju kulturalnym. Podczas „Wieczoru poezji twórców naszego regionu“ czytano wiersze Józefy Przeniosło oraz Stanisław Kraińskiego, a wyjazd do Teatru Polskiego we Wrocławiu na „20 najśmieszniejszych piosenek na świecie“ przypieczętował zarzyłość Seniorów i Młodych Obywateli.

„Na początku projektu nie spodziewaliśmy się, że aż tak spodoba nam się współpraca z seniorami i że pojawi się między nami aż tak silna nić porozumienia. Te spotkania uświadomiły nam, że warto przełamywać stereotypy, bo seniorzy są równie weseli, radośni, cieszący się życiem, aktywni fizycznie, jak ludzie młodzi.[…] . Dziękujemy za to, że są tacy kochani i życzliwi i za to, że nam te wartości przekazują, a my się od nich uczymy” .

(Aleksandra Kuska - uczennica Gimnazjum kl. I b)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group