Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 1194
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Sentymentalna podróż

Sobota, 19 listopada 2022, 11:47
Autor: red
Świdnica: Sentymentalna podróż
Fot. Starostwo Powiatowe Świdnica
Kiedy powracają do szkoły absolwenci, zawsze są to ważne dla niej chwile… Ale kiedy odwiedzają swoją Alma mater po prawie pięćdziesięciu pięciu latach i opowiadają o swojej młodości z wyraźnym wzruszeniem, to powrót ten nabiera innego wymiaru.

Nasi goście są absolwentami Liceum Pedagogicznego, a swoją maturę zdali w roku 1968. W tej szkole się poznali, uczyli, występowali w przedstawieniach teatralnych i… pokochali. I choć ich późniejsze nierozłączne życie przyniosło im wiele spełnień, to wszystko zaczęło się właśnie w murach naszej szkoły – i miłość, i fascynacja nauką.

Pan prof. dr hab. Stanisław Nicieja, dziś jeden z najbardziej uznanych polskich historyków zajmujących się tematyką kresów i były wieloletni rektor Uniwersytetu Opolskiego, kierując słowa do zgromadzonych w auli licealistów, mówił właśnie o tym, co ważne było dla niego w tamtym czasie - pełnym poszukiwań, buntu, młodzieńczych fascynacji i pasji zaszczepionej przez wspaniałych nauczycieli. Podkreślił, jaki kapitał on i jego żona otrzymali od pracujących wtedy w Naszej szkole nauczycieli.

Jednocześnie mogliśmy wysłuchać wykładu dotyczącego kresowych twierdz i ich znaczenia w historii Polski i Europy. Pan Profesor w ramach szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości opowiadał zatem o Kamieńcu Podolskim w kontekście innych filmów historycznych, których jest autorem, a także o swoim imponującym dorobku naukowym, w tym szczególnie zebranym w wielotomowym dziele pt. „Kresowa Atlantyda” – w cz. XII znajduje się rozdział poświęcony Liceum Pedagogicznemu (Polecamy stronę internetową https://stanislawnicieja.pl/). Ale przede wszystkim rozmawiał z młodzieżą na temat potrzeby dbania o swoją indywidualną, rodzinną historię, o potrzebie dbania o język i narodową tożsamość.

To był dla Nas zaszczyt gościć Państwa w III Liceum.

Dziękujemy za to piękne, mądre i wzruszające spotkanie.

III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group