Piątek, 12 kwietnia
Imieniny: Damiana, Juliusza
Czytających: 1566
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Strzegom: Skontrolują posesje

Czwartek, 14 lipca 2022, 15:05
Autor: red
Gmina Strzegom: Skontrolują posesje
Fot. OSP Granica
Właściciele nieruchomości nie mogą bez zgody gminy odprowadzać wód opadowych pochodzących ze swoich posesji na drogę lub wprowadzać do gminnej sieci kanalizacji deszczowej, a tym bardziej sanitarnej. Strzegomski samorząd zapowiada kontrole posesji – szczególnie na terenie sołectw – pod kątem nielegalnych podłączeń, za co może grozić kara grzywny.

Często zdarza się, że właściciele posesji decydują się na nielegalne odprowadzenie wód opadowych do kanalizacji deszczowej lub sanitarnej tak jak np. ostatnio w Tomkowicach. Tego typu praktyki powodują dodatkowe koszty dla instytucji sprawujących pieczę nad siecią deszczową lub sanitarną, a dodatkowo przy naprawdę dużych opadach, a do takich doszło w ubiegły piątek (01.07), zwiększają ryzyko przeciążenia i uszkodzenia sieci.

Wodę opadową należy zagospodarować na własnym terenie nieutwardzonym, do studni chłonnych lub zbiorników retencyjnych zlokalizowanych na terenie własnej nieruchomości. Retencja to gromadzenie zasobów wodnych i ich długotrwałe przechowywanie w celu jej odpowiedniego gospodarowania i oszczędności. - Do retencji przydomowej w gminie Strzegom zachęcał m.in. program "Moja Woda", który zakładał dofinansowanie wynoszące nawet 5 tys. zł z Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na wybudowanie przydomowych instalacji, umożliwiających zatrzymanie tzw. deszczówki. Założeniem programu było m.in. zapobieganie skutkom suszy, poprzez zagospodarowanie wód opadowych oraz roztopowych np. do podlewania ogrodów - podkreśla Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.

Warto podkreślić, że gmina Strzegom nie wyraża zgody na podłączenie się do kanalizacji deszczowej sklepom o dużej powierzchni, fabrykom i innym instytucjom. Każda taka placówka musi mieć własne zbiorniki gromadzące wodę. Nie dotyczy to ścisłej zabudowy w centrum miasta.

Strzegomski samorząd zapowiada kontrole posesji - szczególnie na terenie sołectw - pod kątem nielegalnych podłączeń, za co może grozić kara grzywny. A za odprowadzanie wody deszczowej na drogę publiczną również można zostać pociągniętym do odpowiedzialności.

Prosimy naszych mieszkańców o informowanie o nieczynnych studzienkach deszczowych, dzwoniąc do Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu - nr telefonu 74 8560 531.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group