Wtorek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 522
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Skorzystaj z tańszego prądu

Czwartek, 17 grudnia 2015, 12:13
Aktualizacja: 22:46
Autor: opr.red.
Świdnica: Skorzystaj z tańszego prądu
Fot. www.gmina.swidnica.pl
Wójt Gminy Świdnica informuje o możliwości uzyskania dofinansowania do budowy mikroinstalacji prosumenckich, wykorzystujących energię elektryczną, pozyskiwaną z odnawialnego źródła energii. W najbliższy wtorek, 22 grudnia o g. 17 na świetlicy w Witoszowie Dolnym odbędzie się spotkanie informacyjne.

Gmina Świdnica planuje ubiegać się o dofinansowanie programu prosumenckiego w ramach działania 3.1 RPO WD (Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 – 2020).

Osoby zainteresowane przystąpieniem do Projektu budowy mikroinstalacji OZE w ramach Gminnego Programu Prosumenckiego na terenie gminy Świdnica zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu, które odbędzie się 22 grudnia 2015 r. o godz. 17:00 w świetlicy w Witoszowie Dolnym. Dodatkowe informacje można uzyskać w siedzibie Urzędu Gminy w Dziale Ochrony Środowiska. Osoba do kontaktu: Krzysztof Krzyśków tel. 74 8523067 wew. 310, pokój nr 310.

Projekt skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Zakwalifikowani uczestnicy projektu będą mogli uzyskać dofinansowanie (do 85 % kosztów kwalifikowalnych) na zakup i montaż instalacji (ogniwa fotowoltaiczne) do produkcji energii elektrycznej.

Już dziś zachęcamy mieszkańców Gminy Świdnica do składania wniosków w sprawie przystąpienia do Projektu wraz z załącznikami. O możliwości udziału w Projekcie decyduje kolejność złożenia wniosku.

Termin przyjmowania wniosków przez Urząd Gminy Świdnica mija 29 grudnia 2015 r.
Należy pamiętać o możliwościach technicznych przy montażu mikroinstalacji na wskazanym obiekcie oraz, że w imieniu mieszkańców występować będzie Gmina. Przykładowe warunki, jakie powinna spełniać lokalizacja mikroinstalacji fotowoltaicznej przy instalacji o mocy:

2 kW – wykorzystywana powierzchnia to minimum 20 m2-50 m2 otwartego, nieosłonionego od strony południowej dachu lub terenu przy budynku,
5 kW – wykorzystywana powierzchnia to minimum 50 m2-100 m2 otwartego, nieosłonionego od strony południowej dachu lub terenu przy budynku.
Finansowe zaangażowanie Mieszkańca, wymagane będzie na dwóch etapach, tj.:

I. Etap – realizowany na potrzeby złożenia wniosku przez Gminę, szacowane koszty do ok. 1000 zł, w tym opłata za wykonanie:
1) programu funkcjonalno-użytkowego (PFU) – ok. 300 zł (wnoszona przez Mieszkańca na konto Gminy – w momencie podpisania umowy z Gminą),
2) audytu energetycznego budynku – ok. 500 zł (niezbędnego do złożenia wniosku o dofinansowanie, wnoszona przez Mieszkańca bezpośrednio na rzecz firmy sporządzającej audyt do PFU).
Przejście do II etapu jest możliwe jedynie po zakwalifikowania nieruchomości w I etapie.

II. Etap – realizowany po uzyskaniu dofinasowania przez Gminę w ramach działania 3.1 RPO WD, inwestycyjny (ok. połowy 2016 roku), szacowane koszty ok. 5000-7000 zł (indywidualnie dla każdej instalacji), w tym:
opłata za wdrożenie projektu, m.in.: udział mieszkańca w zakupie i montażu instalacji; ok. 15% kosztów kwalifikowalnych, część kosztów niekwalifikowalnych (obsługa techniczno-administracyjna projektu), część VAT-u, ubezpieczenie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group