Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 944
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dobromierz: Śladami Fedora Sommera

Niedziela, 19 października 2014, 11:29
Aktualizacja: 20:32
Autor: red.
Dobromierz: Śladami Fedora Sommera
Fot. UG Dobromierz
W 2014 roku przypada 150. rocznica urodzin Fedora Sommera, wybitnego humanisty, pisarza i pedagoga pochodzącego z Dobromierza (niem. Hohenfriedeberg). Ten znany i ceniony w przedwojennych Niemczech śląski literat i pedagog wsławił się przede wszystkim powieściami historycznymi o okresie reformacji i kontrreformacji, propagującymi wartości ekumenizmu i szeroko rozumianej tolerancji.

W ubiegłą środę, wójt Jerzy Ulbin gościł grupę uczestników międzynarodowego seminarium naukowego, poświęconego tematyce tolerancji i twórczości Fedora Sommera pod tytułem ,,Tolerancja a procesy międzykulturowej komunikacji. Fedora Sommera dzieło i życie dla tolerancji i literackiej suwerenności”, które w dniach 13 – 15 października organizowała Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze pod kierunkiem dr Józefa Zapruckiego wraz z partnerami: Muzeum Miejskim Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie, Archiwum Państwowym w Jeleniej Górze i Międzynarodowym Instytutem Komunikologii w Waszyngtonie D.C.

Uczestnicy seminarium, udali się w krótką podróż śladami dialogu do miejsc związanych z działalnością i twórczością tego znakomitego pisarza i pedagoga, której jedynym z przystanków był Dobromierz. Wójt Jerzy Ulbin wraz z przedstawicielami Rady Gminy Dobromierz, dyrekcją miejscowej szkoły i instytucji kultury uczestniczyli w spotkaniu, podczas którego wspominali życie i twórczość Fedora Sommera. Wójt przedstawił gościom historię Dobromierza oraz przybliżył informacje o zadaniach realizowanych na jej terytorium. Następnie wszyscy udali się na pobliski cmentarz, gdzie w rodzinnym grobowcu spoczywają prochy pisarza oraz na ul. Kościuszki, gdzie znajdował się jego rodzinny dom.

Naukowcy byli pod wrażeniem prac plastycznych przygotowanych przez uczniów gminnych szkół podstawowych i gimnazjum na konkurs ogłoszony przez GOKSiR pt. „Ścieżkami Sommera przez Dobromierz”. Dr Zaprucki zapowiedział, że część z nich znajdzie się w najbliższej publikacji literackiej jeleniogórskiej uczelni.

Fedor Sommer jest z pewnością jedną z wielu osób związanych z naszą gminą, której życie i twórczość sprawiło, że stali się oni postaciami, o których należy pamiętać i których dokonania należy poznawać. Mamy nadzieję, że nie było to ostatnie takie spotkanie, ponieważ dzięki podobnym wydarzeniom w sposób ciekawy możemy odkrywać historię naszej małej ojczyzny.

(UG Dobromierz)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group