Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 1371
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Śladami patrona – po raz czwarty

Piątek, 4 listopada 2011, 11:55
Aktualizacja: 11:56
Autor: red.
Świdnica: Śladami patrona – po raz czwarty
Fot. MDK Świdnica
Mówi się, że za niektórymi ludźmi warto podążać. W minioną sobotę 29 października wychowankowie świdnickiego MDK–u wzięli więc udział w IV Biegu Patrolowym śladami swojego patrona – Mieczysława Kozara – Słobódzkiego.

Droga wyznaczona życiem i twórczością patrona wymagała od uczestników dobrej kondycji oraz znajomości faktów z jego bogatej biografii. O godzinie 10.00 trzynaście drużyn wyruszało spod budynku MDK przy ul. Nauczycielskiej. W ciągu 90 minut należało pokonać określony dystans. Ale na uczestników biegu czekały punkty kontrolne rozsiane w przestrzeni miasta: Park im. Jana Kasprowicza, Grób patrona na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Brzozowej, Most w Parku Centralnym, siedziba II LO przy ul. Równej, Szkoła Podstawowa nr 105, mieszkanie M. Kozara - Słobódzkiego na ul. Jagiellońskiej 2 i Teatr Miejski w Rynku. W każdym z tych miejsc były przygotowane pytania dotyczące patrona. Bieg miał zatem charakter bardzo świadomy. Młodzież musiała pokonać długą drogę, dosłownie i metaforycznie. Bowiem była to zarówno trasa świdnicką przestrzenią, ale i życiem człowieka, którego można stawiać za wzór do naśladowania.

Dopisała nie tylko pogoda, ale i dobry humor. Drużyny z dużym zaangażowaniem podążały wyznaczoną trasą i odpowiadały na pytanie. Prawie wszyscy zdecydowali się na wykonanie jednej z piosenek autorstwa Kozara - Słobódzkiego. Za tę aktywność można było otrzymać dodatkowe punkty. Jednak większe znaczenie miał chyba sam fakt wspólnego śpiewania. Najbardziej popularne były utwory: Białe róże ( Rozkwitają pąki białych róż) i Maszerują chłopcy, maszerują.

Uczestnicy zadbali także o odpowiednią oprawę wydarzenia. Każda drużyna niosła polską flagę. Pracownia Teatralna, pod kierunkiem Joanny Chojnowskiej, przemierzała trasę w żołnierskich mundurach. Świdniczanie z dużą ciekawością przyglądali się młodym ludziom, którzy z dumą nieśli flagi przez miejską przestrzeń.

Każda drużyna wkładała sporo wysiłku w realizacje wyznaczonych zadań. Priorytetem była jednak odpowiednia atmosfera. Drużyny zdobywały punkty nie tylko za terminowe ukończenie biegu i odpowiedzi na pytania. Nagradzane były również inne elementy: liczebność drużyny, wykonanie piosenki ( z ewentualną choreografią), stworzenie rekwizytu wykorzystywanego podczas biegu czy grupowa fotografia w miejscu związanym z patronem ( poza punktami kontrolnymi). Można było wykazać się więc na wielu płaszczyznach. Dwie drużyny wyjątkowo skrupulatnie gromadziły punkty. Po podliczeniu punktów konieczna okazała się dogrywka. Dwóm pracowniom ( Plastycznej oraz Teatralnej) zadano dodatkowe trzy pytania. Ostatnie z nich dopiero przesądziło o wygranej. Tym samym Pracownia Plastyczna pod kierunkiem Joanny Waksmundzkiej zdobyła puchar i nagrodę w postaci wycieczki. Dyrektor Zbigniew Curyl wręczył wszystkim pracowniom dyplomy i złożył zasłużone gratulacje.

Teraz można rozpocząć przygotowania do przyszłorocznego biegu. Patrząc bowiem na młodzież MDK-u można śmiało powiedzieć, że młodzież potrzebuje autorytetów i wie, jak należy iść w ich ślady. Metaforycznie i dosłownie.

IV Bieg Patrolowy „Śladami Mieczysława Kozara – Słobódzkiego

1. miejsce: pracownia plastyczna Joanny Waksmundzkiej
Maja Szymaszkiewicz
Weronika Wolańska
Wiktoria Wolańska
Oliwia Drozdowicz
Olgierd Etel
Ola Skrzyńska
Dominika Rzepka
Patrycja Leja
Piotr Studnicki

2. miejsce: pracownia teatralna Joanny Chojnowskiej
Jakub Kleina
Karol Moczulski
Karolina Biniek
Justyna Popek
Urszula Kisiel
Aleksandra Tekiela
Paulina Krzeczkowska
Gabrysia Leśniańska

3. miejsce: pracownia taneczna Anny Trzeciak
Anna Wierzbicka – Huk
Wiktoria Turek
Sonia Hołyszewska
Laura Wasylkowicz
Małgosia Cichowicz
Julia Kraszkiewicz
Natalia Łużna
Ilona Grzelak

4 miejsca:
pracownia „AGRAFKA” Joanny Walerowicz
pracownia plastyczna Wandy Szwegler
pracownia turystyczna „To tu to tam” Zbigniewa Curyla

5 miejsca:
pracownia modelarska Arkadiusza Walerowicza
pracownia szachowa Marcina Korzekwy
pracownia muzyczna Agnieszki Banach
pracownia taneczna Renaty Łukaszewicz – Szczepanik
pracownia muzyczna Mirosława Jabłońskiego
pracownia komputerowa Zbigniewa Broźbara
pracownia modelarska Stanisława Sawickiego

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group