• Piątek, 18 października 2019
  • Godz. 0:52
  • Imieniny: Juliana, Łukasza
  • Czytających: 785
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Słodki smak świąt – pierniczki

Wiadomości: Region - Świebodzice
Poniedziałek, 7 grudnia 2009, 8:11
Aktualizacja: 8:19
Autor: MEG
Fot. MEG
Siostry szkolne de Notre Dame już wyprodukowały górę słodziutkich pierników. Te wyjątkowe, ręcznie robione łakocie, będzie można kupić podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego 12 i 13 grudnia na Rynku w Świebodzicach.

Pierniki powstają według starych receptur, przekazywanych w Zakonie Sióstr Szkolnych de Notre Dame od wielu pokoleń. Są niesłychanie aromatycznie, pachną korzeniami, cynamonem. Nieodmiennie kojarzą się z choinką, dzieciństwem, świętami.

- Jest to tradycja naszego zakonu, istniejąca od momentu jego powstania czyli około 180 lat – mówi siostra Anita Hamelik, była dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Świebodzicach, które siostry prowadzą. Siostry robią ciasto już w październiku, bo musi leżakować. Leży więc tak sobie w ogromnych misach coś koło miesiąca. Nabiera pięknego, korzennego zapachu i właściwej konsystencji. Nie ma tu żadnych polepszaczy, utrwalaczy i konserwantów. Sama natura.

- Dzięki temu można taki piernik trzymać w pudełku nawet cały rok, nic się nie stanie - mówi siostra Olga, która od ponad 20 lat zajmuje się pieczeniem pierników.

Pierniki są w stu procentach robione ręcznie, łącznie ze zdobieniami. Kształty – przeróżne. W zeszłym roku hitem jarmarku były piernikowe gwiazdy betlejemskie i niezwykłe, pomysłowe szopki, wykonane z piernika, lukru i rożnych spożywczych ozdóbek. Całą szopkę można było zjeść. A w lutym, na Walentynki, siostry upiekły piękne, piernikowe serca, ozdobione białym lukrem i czerwonymi, drobniutkimi cukierkami. Żeby zakochanym było jeszcze bardziej słodko.

W tym roku siostry przygotowały pierniczkowe zestawy, zapakowane w pudełka. Może to być wspaniały dodatek do bożonarodzeniowego stołu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group