Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 911
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: „smART history" – czyli jak uczyć historii w miejscach pamięci.

Wtorek, 26 lutego 2019, 13:23
Autor: red
Krzyżowa: „smART history" – czyli jak uczyć historii w miejscach pamięci.
Fot. użyczone
W dniach 21– 27 lutego w Krzyżowej odbywa się polsko–niemiecko–francuskie szkolenie na temat edukacji historyczno–obywatelskiej w miejscach pamięci.

Biorą w nim udział trenerzy i edukatorzy, którzy na co dzień pracujący z młodzieżą. Podczas spotkania uczestnicy poznają techniki teatralne i wspólnie pracują nad tematami francusko-niemieckiego oraz polsko-niemieckiego pojednania. Projekt wpisuje się w działania realizowane w ramach Jubileuszu 30-lecia Fundacji „Krzyżowa".

Szkolenie jest bardzo zróżnicowane. Poza elementami edukacji historycznej, warsztaty teatralne dają możliwość rozszerzenia perspektywy na historię i historie jej bohaterów i bohaterek oraz praktycznego i wypróbowania metod w międzykulturowej grupie.

Zuzanna Kornet z Fundacji „Krzyżowa", która realizuje projekt podkreśla: Szkolenie jest ciekawe, bo przynosi perspektywę francusko - niemiecką i polsko -niemiecką na procesy pojednania i pozwala na refleksję dotyczącą historycznych i politycznych uwarunkowań, jakie je umożliwiają. Uczestnicy i uczestniczki zastanawiają się też czy pojednanie jest procesem zakończonym, czy też ciągłym, czy w sferze edukacji pozaformalnej dla młodzieży jest to ciągle temat żywy, czy też jesteśmy już w fazie post-pojednania i co
to oznacza dla pracy edukacyjnej.

Dzięki pracy teatralnej pojawia się z kolei możliwość wejścia głębiej i zastanawiania się, czym jest pojednanie na poziomie jednostki i jak wypełnić to pojęcie znaczącymi treściami, jak przekazać doświadczenie przemocy, cierpienia, przebaczenia poprzez sztukę – dodaje koordynatorka.

Szkolenie jest organizowane przez Fundację „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego we współpracy z organizacjami z Niemiec (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V.) oraz Francji (Histoire de Savoirs). Projekt jest współfinansowany w ramach programu Erasmus + oraz przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Warsztaty teatralne prowadzi Aleksandra Kugacz-Semerci i Jerzy Welter.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group