Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 945
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Roztoka: Solne tradycje Roztoki

Środa, 27 lipca 2016, 8:39
Autor: red
Roztoka: Solne tradycje Roztoki
Fot. UG Dobromierz
W Roztoce odbyła się kolejna impreza plenerowa w gminie Dobromierz.

Dopisała zarówno prawdziwie letnia pogoda, jak i frekwencja. Na mieszkańców sołectwa oraz sąsiednich miejscowości czekał bogaty program festynu z wieloma atrakcjami. Myślą przewodnią imprezy była epoka średniowiecza po hasłem "Śladem Soli".

Wieś Roztoka już w 1380 r. miała przywilej wolnego handlu solą, który nadała księżna Agnieszka. Chcąc przybliżyć historię, organizatorzy zaprezentowali się w strojach średniowiecznych oraz przeprowadzili konkurs na wypiek słonego "palucha”, który będzie produktem lokalnym Roztoki. Główną nagrodę, kolację dla dwóch osób, ufundował Hotel i Restauracja "Księżyc" w Świebodzicach. W konkursie zwyciężyła Jolanta Burdzy. Drugie miejsce zajęła Joanna Babiarz, trzecie Jolanta Nitarska. Ponadto został przeprowadzony konkurs dla dzieci na portret księżnej Agnieszki. Nagrodą za pierwsze miejsce był voucher do kina ufundowany przez Strzegomskie Centrum Kultury. Nagrodę główną wygrała Angelika Fuja. Drugą nagrodę otrzymała ex aequo Alicja Głuszczak i Michalina Ochrombel. Sponsorami nagród byli: restauracja McDonald’s, radny Edward Rajca oraz sołtys i rada sołecka Roztoki. W konkursie rycerskim "strzelanie z łuku" wygrał Filip Tylak, a nagrodę ufundował radny Bronisław Fica.

Wszystkie dzieci uczestniczące w festynie otrzymały upominki. Ponadto organizatorzy przygotowali stoiska z frytkami, ciastem, kawą i herbatą, kiełbaskami z grilla, pajdą chleba ze smalcem i ogórkiem, różnorodną solą w woreczkach, a także specjalnie dla najmłodszych z zabawkami, żelkami, popcornem i watą cukrową.

Atrakcją, która cieszyła się dużym zainteresowaniem, był pokaz sztuki rycerskiej, tańców średniowiecznych w wykonaniu grupy Fire Dance prowadzonej przez: Albinę Rajcę-Drozd i Annę Kopecką-Wilk oraz Dam i Kawalerów Akademii Rycerskiej w Legnicy, pod kierunkiem Elżbiety Chucholskiej.

W trakcie trwania imprezy czynny był także bufet ,,U Dobromira”, a ostatnim punktem festynu była zabawa taneczna przy muzyce na żywo.

Organizatorami festynu byli: Gmina Dobromierz, GOKSiR, radni Bronisław Fica, Edward Rajca i Marian Broda, sołtys Agnieszka Kucharczyk z Radą Sołecką, KGW Roztoka, Grupa Odnowy Wsi oraz Rada Parafialna z Roztoki.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group