Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 995
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Sołtsi debatowali o aktywizacji zawodowej

Czwartek, 29 stycznia 2015, 14:03
Aktualizacja: 15:06
Autor: red.
Gmina Świdnica: Sołtsi debatowali o aktywizacji zawodowej
Fot. użyczone
Pierwsza w tym roku kalendarzowym narada sołtysów poświęcona była omówieniu tematów związanych z promocją zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej na 2015 rok. Temat referował Piotr Sądel – kierownik działu instrumentów rynku pracy z PUP w Świdnicy.

Odbywające się raz w miesiącu, tematyczne narady sołtysów dotyczącą spraw najbardziej nurtujących włodarzy wsi. Tym razem tematem przewodnim spotkania były kwestie wsparcia dla osób bezrobotnych oraz samych pracodawców.

Od kilku lat na terenie gminy Świdnica realizowany jest program prac społecznie użytecznych. Również w tym roku (od marca do końca listopada) taką formą aktywizacji zawodowej planujemy objąć 42 osoby bezrobotne. Ponadto kolejne 30 osób znajdzie zatrudnienie w ramach robót publicznych, przy konserwacji urządzeń melioracyjnych. Ofertę zatrudnienia przy pracach interwencyjnych skierujemy do następnych kilkudziesięciu osób. W tej chwili wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Urzędem Gminy weryfikujemy listy osób bezrobotnych – mówił Piotr Sądel z Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy.

Osoby bezrobotne do 30 roku życia mogą skorzystać z bonu stażowego, zatrudnieniowego, zasiedleniowego czy szkoleniowego. Są również przygotowane nowe formy wsparcia dla osób już pracujących, w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Został on utworzony ze środków Funduszu Pracy z myślą o wsparciu kształcenia ustawicznego pracodawców oraz pracowników. Celem utworzenia KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań zmieniającej się gospodarki. Zwiększenie inwestycji w potencjał kadrowy powinno poprawić zarówno pozycję firm jak i samych pracowników na rynku pracy.

Oferujemy również szkolenia grupowe i indywidualne dla osób, które chcą zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy. Szkolenia mogą dotyczyć np. uzyskania prawa jazdy, lub zmiany jego kategorii, nauki języków obcych, rachunkowości czy kursów spawania. To tylko jedne z wielu możliwości jakie dają nam programy aktywizacji osób bezrobotnych. Dodatkowo na rozpoczęcie działalności gospodarczej mamy w ofercie dotacje w wysokości 15 tys., pod warunkiem przygotowania dobrego biznes planu oraz prowadzenia firmy przez min. 12 m-cy. W 2014 r. tylko z tej ostatniej formy wsparcia skorzystało 25 przedsiębiorców w gminie Świdnica - dodaje P. Sądel.

Szczegółowe informacje zarówno dla pracodawców jak i osób bezrobotnych dostępne są na stronie www.praca.swidnica.pl

Podczas narady wójt gminy powitała nowych sołtysów, którzy zostali wybrani do dnia 27 stycznia br., w związku z trwającymi w gminie Świdnica wyborami na sołtysa i członkami rad sołeckich.

- Gogołów – Agnieszka Piaseczna,
- Niegoszów – Joanna Krupa-Gaweł,
- Boleścin – Daria Zakrocka,
- Opoczka – Anna Kasprzyk,
- Wilków – Monika Dudziak,

Pełny skład włodarzy wsi będzie znany dopiero w drugiej połowie miesiąca lutego br. To właśnie wtedy mają zakończyć się zebrania sołeckie w 33 sołectwach gminy Świdnica.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group