Czwartek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 691
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Komorów: Sołtys Komorowa najaktywniejszy lider

Sobota, 5 lipca 2014, 10:07
Aktualizacja: 10:08
Autor: red.
Komorów: Sołtys Komorowa najaktywniejszy lider
Fot. użyczone
Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego po raz dziesiąty nagrodzili najaktywniejszych liderów pracujących na rzecz społeczności wiejskiej, w ramach Krajowego Konkursu Kryształowej Koniczyny. W gronie laureatów jest sołtys sołectwa Komorów Władysława Łach.

Celem konkursu było wyróżnienie ludzi działających na rzecz rozwoju edukacji na terenach wiejskich, uhonorowanie pracy wolontariuszy i zwrócenie uwagi na znaczenie działań edukacyjnych w środowisku wiejskim, na rzecz jego integracji, aktywizacji i rozwoju.

Na podstawie informacji, a także dokumentów potwierdzających osiągnięcia oraz rekomendacji jurorzy oceniali zgłoszone osoby i wybrali laureatów. Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego za pracę społeczną i wysiłek w pielęgnowaniu najcenniejszych wartości lokalnych, wierności rodzimej kulturze oraz za szczególne zaangażowanie w przekazywanie młodemu pokoleniu idei związanych z rozwojem obszarów wiejskich, zwyczajów, obyczajów, a także tradycji kulturowych i kulinarnych oraz promocję lokalnych przedsięwzięć, jest przyznawana raz w roku. W gronie 10 Najaktywniejszych Liderów Pracujących na rzecz Społeczności Wiejskiej i wyróżnionych Kryształową Koniczyną jest sołtys sołectwa Komorów Władysława Łach.

Pani Władysława Łach - sołtys wsi Komorów, przewodnicząca Rady Parafialnej, twórca Ludowy, członek Kola KGW Komorów. Jedna z najbardziej doświadczonych sołtysów na Dolnym Śląsku. Dzięki swojej wieloletniej pracy, zaangażowaniu i poświęceniu dla mieszkańców z terenu sołectwa i całej gminy Świdnica, otrzymała odznaczenie “Zasłużony dla Gminy Świdnica. W bieżącym roku otrzymała nominację w konkursie Sołtys Roku Dolnego Śląska. Aktywnie działa i prowadzi Koło Gospodyń Wiejskich. Swoją pracą wspiera lokalne organizacje działające nie tylko na terenie miejscowości Komorów m. in. Ludowy Zespół Sportowy “Błękitni Komorów”. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi m.in. Lokalną Grupą Działania “Szlakiem Granitu”, Dolnośląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

Czynnie wspiera wszystkich potrzebujących mieszkańców oraz pomaga w rozwiązywaniu ich problemów. Organizatorka wielu przedsięwzięć wspierających poszkodowane osoby nie tylko z terenu sołectwa. Prowadziła takie działania jak zbiórka środków finansowych dla pogorzelców z miasta Świdnica, czy też zbiórka materiałów dla poszkodowanych w wyniku powodzi. Udziela się w wielu akcjach charytatywnych i od wielu lat zawsze gotowa nieść pomoc i wsparcie osobą niepełnosprawnym, i chorym. Zapoczątkowała wiele cyklicznych imprez dla lokalnej społeczności, takich jak: spotkania z okazji dnia babci i dziadka, festyn rodzinny z okazji dnia Dziecka, Święto Konstytucji 3ego maja, Dzień Niepodległości. Każdego roku aktywnie uczestniczy w dożynkach gminnych, na których to wraz radą sołecką i Kołem Gospodyń Wiejskich przygotowuje wieniec dożynkowy oraz dtragan dożynkowy reprezentujący sołectwo Komorów. W roku 2013 sołectwo Komorów, na ręce Pani Sołtys otrzymało pierwszą nagrodę za najlepszy stragan dożynkowy,. Dodatkowo DODR we Wrocławiu przyznał również nagrodę za najładniejszy wieniec dożynkowy. Wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich p. Władysława brała w 2014 r. udział w prezentacji stołów wielkanocnych, organizowanych przez DODR we Wrocławiu. Pani Władysława Łach jest osobą o wszechstronnych zainteresowaniach, ale jej pasją jest poezja. Autorka wielu wierszy, które prezentuje na uroczystościach środowiskowych i gminnych. Zadowolona mama i duma babcia, która ciepłem swojego serca otacza wszystkich mieszkańców sołectwa. To właśnie dzięki jej zabiegom i staraniom powstała świetlica wiejska.

Podczas uroczystego wręczenia nagród Władysława Łach zaprezentowała swój wiersz na tą właśnie uroczystość:

Cel działania- człowiek
Tuż za miastem Świdnica
Piękną panoramą zachwyca,
Dość równinna miejscowość
To jest wioska Komorów.
Ludzie w niej są wspaniali
Z różnych stron przyjechali
By żyć tu i pracować
I nasz Kraj wciąż budować.
Każdy z Was dziś promuje
Jak on mieszka co czuje
Jak dumny jest ze swej wioski,
I co trzeba jeszcze, w niej zrobić.
Słuchajcie- więc Wam opowiem
Już 2- dekady sołtysuję w Komorowie.
Znam wszystkie radości i troski
Oraz potrzeby i osiągnięcia mojej wioski.
Obecnie modna jest tendencja do rankingów
Dla mnie, człowiek i dobro jest na I miejscu
Załatwione potrzeby materialne sie widzi.
Zaś dobro i życzliwość wzbudza zaufanie ludzi.
Dziś kiedy więź międzyludzka zamiera,
Bardzo ważna jest dobra atmosfera
Zanikają: życzliwość, tradycja, patriotyzm
A jak uważam, że to powinien promować Sołtys.
Czy ja się liderką czuję ?
Ja moim mieszkańcom siebie oferuję
A w poczynaniach swych tak postępuję,
Że zawsze na I miejsce człowieka promuję.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group