Środa, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 907
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Sołtys roku 2013

Piątek, 14 marca 2014, 21:58
Aktualizacja: 22:06
Autor: red.
Region: Sołtys roku 2013
Fot. archiwum
11 marca Wojewoda Dolnośląski wręczył wyróżnienia dla najlepszych sołtysów w dorocznym Konkursie Sołtys Roku 2013. W gronie nominowanych znaleźli się: Władysława Łach – sołtys Komorowa oraz Bronisław Dratwa – sołtys Burkatowa.

Ideą konkursu jest promowanie i wyróżnienie najbardziej aktywnych sołtysów, którzy pracują na rzecz społeczności lokalnej. Była to już czwarta jego edycja. Wręczenie listów gratulacyjnych, odznaczeń i statuetek odbyło się 11 marca w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu.

Pierwszy etap konkursu to nominacje – dokonują ich wójtowie, burmistrzowie, ale też i Rady poszczególnych gmin. Wśród nominowanych do tytułu Sołtys Roku 2013 znalazło się 38 kobiet i 35 mężczyzn, a wśród nich pani Władysława Łach i pan Bronisław Dratwa.

Pani Władysława Łach jest sołtysem sołectwa Komorów liczącego 747 mieszkańców od 5 kadencji. Jedna z najbardziej doświadczonych i najstarszych stażem sołtysów. Dzięki swojej wieloletniej pracy, zaangażowaniu i poświęceniu dla mieszkańców z terenu sołectwa i całej gminy Świdnica, otrzymała odznaczenie “Zasłużony dla Gminy Świdnica”. Aktywnie działa i prowadzi Koło Gospodyń Wiejskich w Komorowie, od wielu lat jest członkiem rady parafialnej w Parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Witoszowie Dolnym. Swoją pracą wspiera lokalne organizacje działające nie tylko na terenie miejscowości Komorów m. in. Ludowy Zespół Sportowy “Błękitni Komorów”. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi m.in. Lokalną Grupą Działania “Szlakiem Granitu”, Dolnośląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego Oddział w Świdnicy, a także Powiatowym Zespołem Doradzców. Dzięki tej bardzo dobrej współpracy z DODR w Świdnicy współorganizuje wiele szkoleń dla rolników z terenu sołectwa i sąsiednich miejscowości.

Czynnie wspiera wszystkich potrzebujących mieszkańców oraz pomaga w rozwiązywaniu ich problemów. Jest osobą bardzo ciepłą i wrażliwą na ludzką krzywdę. Bez względu na okoliczności zawsze gotowa do podjęcia działań skutkujących pomocą i wsparciem dla osób poszkodowanych nie tylko przez los, ale także trudną sytuację w życiu rodzinnym. Organizatorka wielu przedsięwzięć wspierających poszkodowane osoby nie tylko z terenu sołectwa, w związku z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, zdarzeń losowych czy też trudną sytuację materialną i finansową. Prowadziła takie działania jak zbiórka środków finansowych dla pogorzelców z miasta Świdnica czy też zbiórka materiałów dla poszkodowanych w wyniku powodzi. Udziela się w wielu akcjach charytatywnych i od wielu lat zawsze gotowa nieść pomoc i wsparcie osobą niepełnosprawnym, i chorym.

Dzięki działalności jako sołtys i dobrym kontaktom z mieszkańcami zapoczątkowała wiele cyklicznych imprez dla lokalnej społeczności, takich jak:
- spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka,
- spotkanie opłatkowo-noworoczne,
- festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka,
- święto Konstytucji 3 Maja,
- Dzień Niepodległości,

Zorganizowała i przewodzi reprezentacji Sołectwa biorącej czynny udział w organizowanym przez Urząd Gminy Świdnica, LZS Świdnica i GOKSiR Świdnica, corocznym turnieju Sołectw “Sportowe weekendy na wsi”. Wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich bierze również udział w prezentacji stołów wielkanocnych zarówno na etapie gminnym jak i powiatowym.

Bardzo aktywna społecznie. Czynnie współpracuje z sołtysami z sąsiednich miejscowości, nie tylko z terenu gminy Świdnica. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu udziela wielu porad i wsparcia w realizacji określonych celów i rozwiązywaniu wielu problemów.

Pani Władysława Łach jest osobą o wszechstronnych zainteresowaniach, ale jej pasją jest poezja. Autorka wielu wierszy, które prezentuje na uroczystościach środowiskowych i gminnych. Zadowolona mama i duma babcia, która ciepłem swojego serca otacza wszystkich mieszkańców sołectwa.

Stąd też prezentacja jej wiersza „Rola Sołtysa”, podczas wręczenia nagród w Konkursie Sołtys Roku 2013 zyskała zainteresowanie ogólnopolskich mediów.

„Rola Sołtysa”

Wspaniały mój kraju
Ukochana Polsko
Do Ciebie należy
Nawet mała wioska

Twój obywatel na wsi
Zawsze Ci oddany
Na własną inicjatywę
Jest najczęściej zdany

A nawet wieś mała
By jej problem Gmina znała
Do swego reprezentowania
Sołtysa wybrała

Sołtys we wsi i Gminie
Zaufanie budzi
Gdy jego życzliwość
Odczuwają ludzie

Każdy Sołtys we wsi
Dba o infrastrukturę
Właściwe stosunki ludzkie,
Tradycję, a także kulturę

Dzień każdy we wsi inny
Przynosi radości, kłopoty
Lecz największy dylemat
Ludzie – nie mają roboty

Z różnymi przypadkami
Borykać się trzeba
Są i tacy ludzie, którym
Brak pieniędzy na kawałek chleba

Władza w górze nie zna tego
Bo na wieś daleko
A bywa także głodne
Nieraz małe dziecko

W prasie i telewizji
Łatwo jest na obiecywać
Gorzej, gdy przyrzeczeń
Tych trzeba dotrzymać

Jednak praca społeczna
Daje satysfakcję
Zwłaszcza, gdy dla dobra ogółu
Rozegra się akcję

Sołtys nagrody i chwały
Od wioski nie czeka
Jego motto winno brzmieć:
„Dobro dla człowieka”

Władysława Łach - Sołtys Sołectwa Komorów

Pan Bronisław Dratwa jest sołtysem sołectwa Burkatów liczącego 624 mieszkańców od 2 kadencji. Wieloletni pracownik Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Burkatowie, wspierający z dużym zaangażowaniem działania i pracę lokalnych rolników. Nagrodzony odznaką przyznawaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi “Zasłużony dla rolnictwa”.

Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi m.in. Lokalną Grupą Działania “Szlakiem Granitu”, Swoim doświadczeniem i wiedzą wspiera i pomaga w rozwoju nowych technologii agrotechnicznych, a dzięki współpracy z DODR w Świdnicy współorganizuje wiele szkoleń dla rolników z terenu sołectwa i sąsiednich miejscowości.

Jest aktywnie działającym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Burkatowie, która funkcjonuje w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym oraz członkiem Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Burkatów. Zawsze wspiera i współpracuje z Ludowym Klubem Sportowym w Burkatowie. To właśnie dzięki jego działaniom i zaangażowaniu zapoczątkował wiele cyklicznych imprez dla lokalnej społeczności z terenu sołectwa Burkatów, takich jak:

*zabawa choinkowa dla dzieci I młodzieży organizowana przez Sołtysa, Radę Sołecką I członków OSP,

* Dzień Dziecka, połączony z rodzinnym festynem

Jest gospodarzem i organizatorem cyklicznego już od 6 lat Przeglądu Zespołów Folklorystycznych “Nad Bystrzycą”, który cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców z okolicznych miast i wsi.

Wraz z powołaną reprezentacją sołectwa rok w rok bierze czynny udział w organizowanym przez Urząd Gminy Świdnica, LZS Świdnica, GOKSiR Świdnica, turnieju Sołectw “Sportowe weekendy na wsi”, w którym jego drużynazajmuje główne miejsca na podium.

Dzięki wielu pomysłom oraz przy pomocy Funduszu Sołeckiego realizuje wiele innowacyjnych przedsięwzięć. Jako pierwszy w gminie Świdnica sołtys, w celu poprawy bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców – zainicjował działania dot. monitoringu wsi, a także jej oznakowania. W tym celu zostały wykonane tablice z kierunkami i numeracją budynków. Dzięki tym zabiegom jego pomysły stały się impulsem do realizacji takich rozwiązań przez inne sołectwa w gminie Świdnica. Dobry gospodarz, jeszcze lepszy sołtys, można powiedzieć, że jest osobą dbającą głównie o dobro drugiego człowieka.

***

Z okazji ogólnopolskiego Dnia Sołtysa, przypadającego właśnie 11 marca wójt gminy złożyła wszystkim Paniom i Panom Sołtysom najserdeczniejsze życzenia zdrowia oraz wszelkiej pomyślności. Państwa zaangażowanie i liczne inicjatywy, które przedkładają się na rozwój sołectw i całej naszej gminy, zasługują na szczególne słowa uznania. Nasze wsie to nasza duma i ostoja tradycji, na straży, której stoicie Wy – Sołtysi.

Życzę, aby czas upływał Państwu pod znakiem aktywnej działalności, w miłym i przyjaznym otoczeniu mieszkańców. Niech dążenia do realizacji zamierzonych celów nie napotykają na przeszkody i problemy, a zdrowie i doskonała kondycja towarzyszy Wam nieodłącznie każdego dnia.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group