Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 955
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/Region: „Sołtys Roku 2015”

Poniedziałek, 14 marca 2016, 8:12
Aktualizacja: 13:11
Autor: opr.red.
Świdnica/Region: „Sołtys Roku 2015”
Fot. użyczone
11 marca, w ogólnopolskim Dniu Sołtysa, wojewoda dolnośląski uroczyście rozstrzygnął konkurs „Sołtys Roku 2015”. W gronie wyróżnionych znalazło się 2 włodarzy wsi z gminy Świdnica. Danuta Sawczuk z Krzczonowa oraz Bronisław Dratwa z Burkatowa.

Ideą konkursu jest promowanie i wyróżnienie najbardziej aktywnych sołtysów, którzy pracują na rzecz społeczności lokalnej. Nagroda jest przyznawana sołtyskom i sołtysom z Dolnego Śląska za ich działalność i osiągnięcia w takich obszarach jak: zaangażowanie w sprawy społeczne, organizację inicjatyw związanych z aktywizacją mieszkańców, działalność na rzecz wsparcia kultury i miejscowego folkloru. W tym roku na szóstą już edycję konkursu wpłynęło 90 kandydatur. Laureaci i wyróżnieni w tegorocznej gali otrzymali z rąk wojewody Pawła Hreniaka statuetki i pamiątkowe dyplomy. W tym roku nagroda główna i tytuł „Sołtysa Roku 2015” powędrowała do trzech sołtysów: pani Modesta Świdnicka, sołtys Lutogniewic (Gmina Bogatynia) – powiat zgorzelecki, pan Andrzej Szymczak, sołtys SULIMOWA (Gmina Siechnice) – powiat wrocławski, pani Ewelina Szkutnik, sołtys CZAPLI (Gmina Pielgrzymka) – powiat złotoryjski.

Sołtysi to liderzy polskich wsi. Cechuje ich pracowitość, sumienność i życzliwość , a przede wszystkim otwartość na potrzeby mieszkańców. To sołtys potrafi znakomicie zintegrować mieszkańców i wyzwala w nich aktywność do działania na rzecz lokalnej społeczności. Wszystkim sołtysom z gminy Świdnica życzę odwagi i wytrwałości w konsekwentnym realizowaniu planów oraz gotowości do rozwiązywania problemów, przyjaznych i pomocnych w działaniu ludzi. Szczególne słowa uznania kieruje do wyróżnionych przez wojewodę dolnośląskiego, sołtysa sołectwa Krzczonów Danuty Sawczuk oraz sołtysa sołectwa Burkatów Bronisława Dratwy. Niech wzajemna współpraca i zrozumienie przynosi Wam radość i pozwala na realizację nowych wyzwań – podkreśla wójt gminy Teresa Mazurek.

Fundusze sołeckie są szansą dla wsi. Wszystkie działania związane z przedsięwzięciami funduszu sołeckiego pomnażają kapitał społeczny na wsi. Jest to wartość sama w sobie, bowiem pobudza oddolne inicjatywy, integruje społeczność lokalną i bardzo często jest impulsem do wielu kreatywnych pomysłów. Wśród gmin w Polsce, które wyodrębniły fundusz sołecki jest gmina Świdnica, która od 7 lat przeznacza środki, o których decydują mieszkańcy. Tylko w tym roku na ten cel w budżecie gminy Świdnica zostało wyodrębnionych ponad 590,3 tys. zł.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group