Sobota, 24 lutego
Imieniny: Bogusza, Macieja
Czytających: 882
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Sołtysi po naradzie

Piątek, 19 stycznia 2024, 13:01
Autor: red
Gmina Świdnica: Sołtysi po naradzie
Fot. Gmina Świdnica
Na pierwszej w tym roku kalendarzowym naradzie sołtysów wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek rozmawiała z włodarzami wsi o tym co zostało wykonane w 2023 roku, ale też o budżecie na 2024 rok, w tym inwestycjach gminnych, planowanych wydarzeniach kulturalnych, trwającym właśnie zimowym wypoczynku, nowych zasadach związanych z otrzymaniem dowodów osobistych, zmianach demograficznych oraz rodzinnych domach pomocy.

- Bardzo proszę abyście Państwo upubliczniali te wiadomości w swoich sołectwach – apelowała do sołtysów wójt gminy.

- Kwota tegorocznego Funduszu Sołeckiego wyniesie 1,25 mln zł. Będzie ona większa o 96 525,71 zł. w porównaniu do roku ubiegłego. Największa kwota Funduszu Sołeckiego będzie wynosiła 61 850,50 zł. tj. o 4 577 zł. więcej w porównaniu z rokiem bieżącym (57 273,40 zł). Dysponować nią będą mieszkańcy z 7 sołectw: Grodziszcza, Lutomi Dolnej, Lutomi Górnej, Mokrzeszowa, Pszenna, Słotwiny i Witoszowa Dolnego (ilość mieszkańców w sołectwach mieści się w przedziale od 861 do 1947 osób). Oprócz wymienionych wcześniej sołectw, środki powyżej 60 tys. zł. otrzymało także sołectwo Burkatów. Z kolei najmniejszą kwotą 17 751,09 tys. będą dysponować mieszkańcy sołectwa Jakubów (87 mieszkańców). Łącznie mieszkańcy 33 sołectw będą mieli do dyspozycji 1,28 mln zł – mówiła skarbnik gminy Anna Szymkiewicz.

O tym co udało się wykonać w 2023 r. i głównych założeniach dot. planów inwestycyjnych w 2024 r. mówił zastępca wójta gminy Bartłomiej Strózik.

- W tym roku kończymy realizację 3 zadań inwestycyjnych w ramach kilku programów pomocy finansowej, w tym między innymi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Są to stanice rowerowe w Lubachowie i Bystrzycy Dolnej oraz kładka pieszo-rowerowa w Wiśniowej nad rzeką Bystrzyca. Rok 2024 to przede wszystkim rok realizacji inwestycji na które pozyskaliśmy promesy w roku ubiegłym i dot. one budowy świetlicy w Jagodniku i szatni sportowej w Lutomi Górnej. Przetarg planujemy w pierwszej połowie lutego br. Kolejnym zadaniem będzie przebudowa konstrukcji nośnej mostu nad rzeką Piława w miejscowości Krzyżowa oraz mostu nad rzeką Bystrzyca w Burkatowie. Łącznie z tymi inwestycjami będziemy prowadzić zadania obejmujące termomodernizację Szkoły Podstawowej w Lutomi i Szkoły Podstawowej w Grodziszczu, a także budowę dwóch dróg na terenie naszej gminy. Prowadzona będzie kompleksowa termomodernizacja placówki oświatowej w Lutomi Dolnej wraz z poprawą efektywności energetycznej całego obiektu szkolnego. Taką samą operację chcemy wykonać na Przedszkolu w Pszennie oraz na części pogimnazjalnej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie. Te zadania w infrastrukturę oświatową nie tylko poprawią komfort nauczania, ale w istotny sposób wpłyną na ograniczenie kosztów eksploatacji tych obiektów. Sztandarową inwestycją na ten rok będzie budowa dwóch budynków mieszkalnych w Pszennie, w których znajdą się 32 mieszkania. Jak co roku będziemy zabiegali o środki na Odnowę Dolnośląskiej Wsi, które w naszych sołectwach mają znaczący wpływ na komfort życia mieszkańców - mówił Bartłomiej Strózik, zastępca wójta.

W tegorocznym budżecie gminy są także środki finansowe dzięki którym mieszkańcy gminy będą mogli wymienić wysokoemisyjne źródła ciepła na ekologiczne, a także wykonać przydomowe oczyszczalnie ścieków w tych miejscowościach w których budowa zbiorczej kanalizacji sanitarnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona. Włodarze wsi zostali zapoznani z ostatnimi zmianami demograficznymi pod kątem liczby mieszkańców oraz urodzeń.

- Mimo, że w gminie Świdnica przybywa mieszkańców (na koniec 31 grudnia 2023 r. zamieszkiwało 17 050 mieszkańców, tj. o 102 osoby więcej w porównaniu z rokiem 2022) to liczba urodzeń znacząco spadła. Dla porównania w 2010 było to 191 urodzeń, a w 2023 r. tylko 93. To nie napawa optymizmem – mówiła wójt gminy.

Podczas narady sołtysów omówiono także możliwości usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest. Kalendarz wydarzeń kulturalnych referował dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji Krzysztof Jas. Dożynki gminne zaplanowano na 25 sierpnia 2024 r.

- Wybór miejsca oraz sołectwa jako współorganizatora wydarzenia – pozostają jeszcze sprawą otwartą – mówił dyr. Krzysztof Jas. Z kolei przebieg i organizację zimowego wypoczynku dla dzieci i młodzieży omówiła obecna na naradzie dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Maria Jaworska. Wiele z zaproponowanych zajęć dla dzieci zostało wcześniej uzgodnione tak aby nasza oferta była dopasowana do ich potrzeb – podkreślała dyrektor gminnej oświaty.

- Na podstawie zmienionej ustawa z 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel (Dz. U. poz. 1234) wniosek o nowy dowód osobisty złożymy na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej i podpiszemy za pomocą specjalnego urządzenia. Zmiany już obowiązują a szczegółowe informacje udzielane są w biurze meldunkowych oraz na stronach rządowych i gminnych serwisach informacyjnych – informowała sekretarz gminy Jadwiga Generowicz.

Na zakończenie spotkania kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zapoznała włodarzy wsi z nowymi zasadami tworzenia Rodzinnych Domówi Pomocy.

- Celem Programu jest poprawa dostępności do usług opiekuńczych świadczonych w rodzinnych domach pomocy oraz rozwój tej formy wsparcia - informowała kierownik GOPS.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group