Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 1921
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Spacerowali po mieście

Poniedziałek, 7 sierpnia 2023, 7:13
Aktualizacja: 14:14
Autor: red
Świebodzice: Spacerowali po mieście
Fot. UM Świebodzice
Bardzo dobra współpraca Miasta Świebodzice z lokalną miłośniczką świebodzickiej historii Różą Stolarczyk zaowocowała wycieczką po naszym mieście.

To była piękna, wakacyjna lekcja historii, w której uczestniczyła kilkudziesięcioosobowa grupa mieszkańców naszego miasta, wśród nich Radni Rady Miejskiej: Ewa Dziwosz, Jan Klepiec, oraz przedstawiciele Instytutu Piastów Śląskich. W dniu 4 sierpnia (piątek) prelegentka nawiązała bardzo dobry kontakt z uczestnikami wycieczki, opowiadała o budowniczych naszego miasta, czyli o rodzie Kramstów, Hochbergów i Piastów Śląskich. Wycieczka rozpoczęła się w Kościele pw. św. Franciszka z Asyżu, gdzie dowiedzieliśmy się o historii pięknego fresku św. Krzysztofa, na którym kazał się sportretować Książę Bolko II Mały, byliśmy też w Parku Miejskim, gdzie swą siedzibę mieli Kramstowie, tam właśnie przyjmowani byli goście odwiedzający miasto, były tam m.in. sale reprezentacyjne. Nie zabrakło informacji o zakładzie lniarskim, przeszliśmy także ulicą, gdzie mieszkali pracownicy tego zakładu. Skupiliśmy także swoją uwagę na budynku, w którym była siedziba urzędowa administracji Księcia Bolka, to budynek położony blisko obecnego Urzędu Miejskiego przy ul. Żeromskiego. Na trasie wycieczki zatrzymaliśmy się także przy Szkole Podstawowej nr 3, (budynek przy ul. Wolności), którą zbudowali Kramstowie, jako szkołę dla dziewcząt. Kolejnym punktem w programie wycieczki była Łaźnia, a także mury obronne, jedna z najstarszych fortyfikacji w Polsce, Ratusz Miejski. Roża Stolarczyk opowiedziała o wielkim pożarze z 1974 r. i o tym, że w odbudowie miasta i budowie Kościoła pw. św. Piotra i Pawła wielki udział mieli Hochbergowie z Książa.
Na zakończenie w imieniu Burmistrza Miasta Pawła Ozgi Kierownik Wydziału Promocji Ilona Szczygielska wręczyła Róży Stolarczyk upominek za świetnie poprowadzoną wycieczkę. Upominek także otrzymał najaktywniejszy uczestnik wycieczki.

Patronat nad wydarzeniem objął Instytut Piastów Śląskich

Mamy dla Państwa bardzo dobrą wiadomość, spotykamy się ponownie w tę środę o godz. 13 00 w Klubie Senior + II na Pełcznicy, prelekcję poprowadzi także Róża Stolarczyk na temat zabawnych i niesamowitych historii związanych z hotelami w naszym mieście.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group