Sobota, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 575
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Śpiewali ku czci Boga i św. Jana Pawła II

Środa, 1 czerwca 2016, 13:16
Aktualizacja: 13:17
Autor: red
Strzegom: Śpiewali ku czci Boga i św. Jana Pawła II
Fot. UM Strzegom
Do Olszan zjechały już po raz ósmy zespoły folklorystyczne z bliższej i dalszej okolicy, by uczestniczyć w przeglądzie pieśni religijnych.

Był to wyjątkowy dzień również dlatego, że w Niedzielę Trójcy Świętej przypada patronalne święto kościoła w Olszanach.

Gośćmi przeglądu folklorystycznego byli m. in.: burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta, przewodniczący Rady Miejskiej - Tomasz Marczak i dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury - Bożena Bojanowska-Czuk.

Koncert rozpoczął strzegomski tenor - Józef Kuźma. "Ave Maria" i inne pieśni zabrzmiały szczególnie donośnie w murach XIV-wiecznego kościoła. Jako pierwsi wystąpili "Olszaniacy" z wierszem "Modlitwa" w wykonaniu Heleny Sołowij. Reprezentanci gospodarzy jak zawsze śpiewali pięknie pieśni "Czarna Madonna" czy "Alleluja". Zaśpiewały również dwie małe solistki - Asia i Ala, wnuczki Zofii Cholewy, kierownika "Olszaniaków".

Na występy przyjechały także zespoły - "Żarowianie" z Żarowa, "Cicha Woda" z Udanina, "Dobromierzanie" z Dobromierza, "Woliborzanki" z Woliborza, "Jugowianie" z Jugowej, "Stolczanki" ze Stolca, "Braszowiczanki" z Braszowic, "Dzikowianki" z Dzikowa oraz "Kądziołeczka" z Lutomi.

Zespoły wykonywały piękne, wzruszające, stare i nowe pieśni religijne ku chwale Boga i Jego Matki. Niektóre z nich były poświęcone św. Janowi Pawłowi II, jak ta specjalnie napisana przez "Żarowian". Były też pieśni zawierające wskazówki jak żyć - m. in. z Braszowa, Dzikowa i Jugowej. Była też pieśń dedykowana wszystkim matkom pt. "Łzy matki", wykonana pięknie z towarzyszeniem trąbki przez "Kądziołkę".

Dodajmy, że w przeglądzie wzięły udział zarówno małe dzieci - np. akordeonista z Jugowej, jak i starsze osoby - m. in. 84-letnia akordeonistka ze Stolca.

Organizatorami przeglądu był zespół "Olszaniacy", wspomagany przez radną i sołtysa Olszan w jednej osobie - Stanisławę Górską, Radę Sołecką wsi Olszany, sponsorów oraz niezawodne panie: Marię Kotabę, Barbarę Sułek, Ewę Bobolę i Alicję Jabłońską. Obsługą techniczną zajęło się Strzegomskie Centrum Kultury, a koncert prowadziła Elżbieta Pienio.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group