Poniedziałek, 17 czerwca
Imieniny: Alberta, Laury
Czytających: 795
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Sporo się działo

Środa, 18 maja 2022, 13:54
Autor: red
Świebodzice: Sporo się działo
Fot. UM Świebodzice
Za nami Tydzień Bibliotek– Ogólnopolska Akcja mająca na celu promocję czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy. Tegoroczne hasło brzmiało: "Biblioteka– Świat w jednym miejscu", a świebodzickie bibliotekarki (bo to wciąż mocno sfeminizowany zawód) starały się udowodnić, że tak jest w rzeczywistości. Zaplanowaliśmy kilka godnych uwagi przedsięwzięć licząc, że znajdą uznanie przede wszystkim wśród świebodziczan.

Przeżyjmy to jeszcze raz.
7 maja 2022r. - Spotkanie z Michałem Szulimem podróżnikiem, dziennikarzem, pisarzem i wokalistą zespołu PLATEAU, autorem książki „Miejsce za miejscem czyli podróże małe i duże”. Temat spotkania brzmiał: „Alfabet Madagaskaru czyli łapówki, rum i klątwa kameleona”. Jak się okazało było to niezwykle udane Wydarzenie, a sam gość na swoim blogu: Miejscezamiejscem.pl napisał: „JEŚLI PODCZAS SPOTKANIA AUTORSKIEGO ZABRAKŁO KRZESEŁ... to znaczy, że jest dobrze! Świebodzice przywitały mnie pełną salą, fantastyczną ekipą tamtejszej Biblioteki oraz cudowną publicznością, która wykupiła moje wszystkie książki…”

10 maja 2022 r. – Piękny dzień nie zapowiadał niczego niedobrego do czasu, kiedy pani Agnieszka Chmura- Wieczorek, żona naszego Gościa półtorej godziny przed planowanym spotkaniem zadzwoniła z informacją, że jej mąż stoi w ogromnym korku na autostradzie A4, gdzie miał miejsce poważny wypadek i przy dobrych wiatrach jest w stanie dotrzeć do Świebodzic ok. godziny 21.00. Biorąc pod uwagę, że nasze spotkanie zaplanowano na 18.15 zrozumieliśmy tylko jedno: nasze plany obchodów mocno się komplikują. Kiedy wybiła godzina 18.15, biblioteka wypełniona po brzegi Czytelnikami, którzy jeszcze nie przeczuwali, że nie dane nam będzie tego wieczoru dowiedzieć się „Jak to z tymi Ułanami Legii Polsko-Włoskiej było”. Ostatecznie zaproponowaliśmy przeniesienie planowanych Wydarzeń, proponując film z czwartku. Mimo to niemal wszyscy zgromadzeni zdecydowali się na udział w projekcji pod tytułem „ Biegnij chłopcze, biegnij” w reż. Pepe Danguart’a opowiadającą historię żydowskiego dziecka, która okazała się niezwykle wzruszająca i przejmująca.

12 maja 2022r. - Z wielką trwogą oczekiwaliśmy co przyniesie dzień. Nadzieja pozwalała wierzyć, że prelekcja pana Krzysztofa Wieczorka- właściciela Pałacu w Strudze tym razem dojdzie do skutku. Frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, a biblioteka z trudem pomieściła wszystkich chętnych do wysłuchania wykładu, historii sprzed 215 lat, kiedy to Ułani Legii Nadwiślańskiej odnieśli niebywałe zwycięstwo nad wojskami pruskimi. Wydarzenie miało miejsce ok. 13 km. Świebodzic co dodaje dodatkowej wartości naszym wyborom w ramach Tygodnia Bibliotek.

12 maja 2022r. – ODDZIAŁ DZIECIĘCY MBP w Świebodzicach również włączył się w świąteczne obchody. Oprócz Akcji, o których pisaliśmy w ubiegłym tygodniu w „GŚ”, we czwartek zaproponowaliśmy kulturalno-edukacyjną imprezę rodzinną pod hasłem: BIBLIOTECZNE POGOTOWIE KSIĄŻKOWE. Akcja ta miała na celu promocję podejmowanych działań przez placówkę dziecięco-młodzieżową oraz naukę poprzez zabawę, inscenizację, czytanie, bo …Biblioteka- to świat w jednym miejscu i ta akcja znalazła spory odzew wśród najmłodszych świebodziczan.

14 maja 2022 r. – Zwieńczeniem Tygodnia Bibliotek 2022 był wyjazd do Pałacu w Strudze przededniu rocznicy bitwy z 1807 r. To było cudowne popołudnie, gdzie nie tylko właściciele zabytkowego obiektu zapewnili nam zwiedzanie Pałacu, pełniąc rolę przewodników, ale także zorganizowali specjalnie dla nas możliwość uczestnictwa w mini rekonstrukcji bitwy. Następnie udaliśmy się pod Pomnik Ułanów Legii Polsko-Włoskiej, który upamiętnia to historyczne wydarzenie. Ciekawostką jest to, że po wygranej bitwie 215 lat temu Polscy Ułani po raz pierwszy odśpiewali w przypływie zwycięskiej radości Mazurka Dąbrowskiego na terenach należących obecnie do Polski. Ponieważ utwór ten napisał Józef Wybicki, a Sejm RP ogłosił rok 2022 m. in. Rokiem Józefa Wybickiego, świebodzicka biblioteka postanowiła uczcić autora Hymnu Polski, stąd wybór Strugi przy tworzeniu programu w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek. Nie było lepszego momentu, by hasło "Biblioteka- świat w jednym miejscu" wcielić w życie i nadać mu głębokiego sensu.

Piękna coroczna Akcja- Święto Bibliotek i Bibliotekarzy za nami. Jej celem było podkreślenie roli instytucji w edukacji i promocji kultury oraz prestiżu zawodu bibliotekarza, ale także chcieliśmy zainteresować społeczeństwo książką. W świebodzickiej placówce tak się stało i mamy nadzieję, że tegoroczne obchody pozostaną na długo w pamięci Uczestników oraz zachęcą pozostałych mieszkańców naszego miasta do śmiałego przekraczania biblioteki, bowiem w niej mieści się cały świat.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronach internetowych instytucji oraz portalach społecznościowych.

Biblioteka - Świat w jednym miejscu
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group