Poniedziałek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 989
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jakuszyce: Sportowe emocje na polskiej Alasce!

Czwartek, 16 grudnia 2010, 20:23
Aktualizacja: 20:26
Autor: MDvR
Jakuszyce: Sportowe emocje na polskiej Alasce!
Fot. użyczone
Wielkimi krokami zbliża się V edycja jednego z najtrudniejszych wyścigów psich zaprzęgów w Europie – Husqvarna Tour. W Jakuszycach, nazywanych polską Alaską, najlepsi maszerzy w ciągu 4 dni pokonają ponad 200 km trasy. To niecodzienne widowisko, z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę fanów i to nie tylko zwolenników sportów zimowych.

Na starcie Husqvarna Tour 2011 staną najlepsi maszerzy (osoby prowadzące zaprzęg) z całej Europy z ponad 400 psami zaprzęgowymi. Startują oni w trzech klasach ze względu na ilość psów w zaprzęgu. W klasie limitowanej na zaprzęg składa się maksymalnie 6 psów, zaś w nielimitowanej od 8 do 10 psów. Trzecią kategorią jest ski-jouring, czyli wyścig narciarzy ciągniętych przez psy. Zasadą gonitwy jest prowadzenie na całej trasie tego samego zaprzęgu.

Sport zaprzęgowy cieszy się na świecie rosnącą popularnością, czego wynikiem jest funkcjonowanie organizacji skupiających maszerów. Najwięcej znajduje się ich na kontynentach północnoamerykańskim i europejskim. W Polsce wyścigi psich zaprzęgów zostały zorganizowane po raz pierwszy w 1991 w Szczypiornie. Wzięło w nich udział dziewięciu zawodników. Od tamtej pory sport ten intensywnie się rozwinął – wzrosła liczba wyścigów i poziom ich organizacji. W Jakuszycach na starcie stanie ok. pięćdziesiąt ekip z całej Europy. Wyścigi Husqvarna Tour są sprawdzianem umiejętności pozwalającym poważnie myśleć o starcie w najtrudniejszych i najbardziej znanych gonitwach starego kontynentu: skandynawskim Finnmarkslopet, hiszpańskiej La Pirenie czy francuskiej Oddysei.

Wyścigi psich zaprzęgów to połączenie współpracy: człowieka z psami następujących ras: alaskan malamute, pies grenlandzki, samojed i husky syberyjski (są to rasy uznane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną – FCI) oraz z psami nierasowymi. Te ostatnie są specjalnie hodowanymi psami sportowymi prezentującymi: szybkość, siłę i wytrwałość w sportowych zmaganiach.

– Sportowe emocje, psy, które aż rwą się do startu oraz piękny, zimowy krajobraz to tylko część atrakcji, które czekają na nas w ramach wyścigów Husqvarna Tour. Na zawody zapraszamy nie tylko zwolenników sportów zimowych, ale również miłośników psów i wszystkich tych, którzy chcieliby spędzić czas w pięknym miejscu, w nietypowy sposób. Zapraszamy wszystkich kibiców 6 stycznia 2011 roku do Jakuszyc – mówi Andrzej Cieciuch, przedstawiciel firmy Husqvarna, sponsora głównego zawodów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group