Środa, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 937
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Spotkanie na temat działań Fundacji Krzyżowa

Środa, 28 lutego 2018, 15:35
Aktualizacja: 16:38
Autor: red
REGION: Spotkanie na temat działań Fundacji Krzyżowa
Fot. organizatorzy
Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego zapraszają na spotkanie z dr Annemarie Franke, autorką książki „Wspólna droga, wspólny duch. Fundacja »Krzyżowa« dla Porozumienia Europejskiego 1989–1998".

Spotkanie połączone z dyskusją odbędzie się 1 marca 2018 o godz. 17.00 w sali nr 13 w Centrum im. Willy'ego Brandta (ul. Strażnicza 1-3), Wrocław. Rozmowę z autorką oraz prof. Krzysztofem Ruchniewiczem poprowadzi red. Katarzyna Kaczorowska (Gazeta Wrocławska).

Krzyżowa na Dolnym Śląsku stała się symbolem pojednania polsko-niemieckiego. Obraz przekazania 12 listopada 1989 r. znaku pokoju podczas Mszy św. przez kanclerza H. Kohla i premiera T. Mazowieckiego stał się ikoną nowego rozdziału w stosunkach polsko-niemieckich w XX w. Sama Krzyżowa, niewielka wieś w pobliżu Świdnicy, przeżyła na początku lat 90 XX wieku niespotykaną przemianę od „poniemieckiego" majątku ziemskiego przeobrażonego po wojnie w PGR do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży i centrum konferencyjnego. Właścicielem obiektu stała się w 1990 r. nowo powstała polska organizacja pozarządowa, Fundacja „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. Właśnie ta organizacja, jej geneza i ukształtowanie się znalazły się w centrum zainteresowania autorki. W książce pokazała ona jednak, że do wydarzeń tych wiodła długa droga, którą podążała na przekór trudnościom grupa osób z obu państw. Na długo przed spotkaniem szefów rządów na dziedzińcu dawnego majątku rodziny von Moltke ukształtowała się ponad granicami politycznymi i narodowymi niewidzialna sieć ludzi i środowisk, którzy angażowali się w uratowanie zabytkowego zespołu pałacowego oraz przeznaczenie go w przyszłości na miejsce spotkań i dialogu międzynarodowego.

Dziedzictwo intelektualne Kręgu z Krzyżowej, ważnej grupy opozycyjnej w III Rzeszy, której jednym z liderów był ostatni właściciel Krzyżowej Helmuth James von Moltke oraz zorientowana na przyszłość i przełamywanie barier postawa wdowy po nim – Freyi von Moltke, stały się ważnym spoiwem tej międzynarodowej inicjatywy.

Książka „Wspólna droga, wspólny duch. Fundacja »Krzyżowa« dla Porozumienia Europejskiego 1989-1998" ukazała się w serii wydawniczej CSNE Dissertationes Instituti Brandtiana Wratislaviensis selectae jako Vol. IV, wydawnictwo Nauka i Innowacje, Poznań 2017.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group