Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 937
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzelce: Spotkanie z historią w Strzelcach

Piątek, 17 marca 2017, 15:23
Autor: red
Strzelce: Spotkanie z historią w Strzelcach
Fot. UG Marcinowice
„Nie ma drugiej takiej ziemi na świecie…” Pod takim hasłem odbyło się niezwykłe, pełne wspomnień i historii, wydarzenie.

Organizatorami spotkania byli: Szkoła Podstawowa im. K.K. Baczyńskiego w Strzelcach, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Strzelce i Rada Sołecka Wsi Strzelce.

Spotkanie zostało otwarte przez Joannę Mazankę - dyrektor Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Strzelcach, Krystynę Juzwenko-Jager – prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Strzelce oraz Waldemara Krzyśków – sołtysa Strzelec.
- Jesteśmy zaszczyceni obecnością tak wielu gości, dla których historia, także ta mała, lokalna jest bardzo bliskai bardzo ważna. – mówiła Joanna Mazanka rozpoczynając uroczystość.

Wśród przybyłych gości znaleźli się: dr Adolf Juzwenko-dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Wiesław Rośkowicz – dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, ksiądz Marcin Czchowski - proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach, wójt gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski, przewodnicząca Rady Gminy Marcinowice Bożena Lema, radni i mieszkańcy Strzelec, emerytowani nauczyciele szkoły.
– W szczególny sposób chcieliśmy przywitać tych z Państwa, którzy przybyli do Strzelec na początku, w pierwszych powojennych latach, by przecierać szlaki. Zostawili Państwo tutaj dużo trudu, potu i tworzyli warunki do życia dla późniejszych pokoleń. – podziękowała w imieniu organizatorów Krystyna Juzwenko-Jager. - Swój szacunek i poważanie kierujemy również do nieobecnych, tych, których z nami już nie ma. To oni tworzyli naszą wspólną historię Strzelec – dodał Waldemar Krzyśków.

W programie uroczystości znalazły się: prezentacja multimedialna „Historia jednej miejscowości”, program artystyczny w wykonaniu uczniów szkoły, prezentacja multimedialna przedstawiająca sylwetkę Dorothei von Philipsborn, wystawa „Strzelce – moja miejscowość”, spotkania i rozmowy z mieszkańcami, stoiska tematyczne, wystawy kronik, pamiątek, fotografii, prac dziecięcych. Rangę wydarzeniu dodał wykład dyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dr Adolfa Juzwenki, którego życie związane jest również ze Strzelcami.
– Chociaż w Strzelcach spędziłem tylko dziesięć lat – od roku 1946 do roku 1956 – to jednak związany jestem z tą ziemią bardzo mocno. To był mój dom i to jest też moja ziemia. – wspominał dr Adolf Juzwenko.

Słowa do organizatorów skierował również wójt Gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski, który docenił wielką pracę włożoną w przygotowanie wystaw, jak i programu spotkania z historią.
– Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego wyjątkowego wydarzenia. Ze wzruszeniem wspominałem minione czasy, które również w moim przypadku częściowo związane są ze Strzelcami. Dziękuję także za krzepiące słowa, że przy każdej pracy potrzebna jest zgoda, współpraca i współdziałanie - bez tego nie ma rozwoju. – dodał wójt Władysław Gołębiowski.

Uroczystość zakończył poczęstunek. Goście mieli okazję skosztować regionalnych pierogów przygotowanych według dawnej receptury przez strzeleckie gospodynie z Rady Sołeckiej i Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Strzelce.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group