Środa, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 589
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Srebrny Krzyż Zasługi dla Heleny Błońskiej

Wiadomości: Region
Niedziela, 31 maja 2015, 9:07
Autor: opr.red.
Fot. użyczone
Wieloletnia sołtys Gruszowa, radna i społeczniczka Helena Błońska 27 maja odebrała z rąk wojewody Tomasza Smolarza Srebrny Krzyż Zasługi – jedno z najwyższych odznaczeń państwowych, nadane przez prezydenta RP. O przyznanie odznaczenia wnioskował wójt Władysław Gołębiowski.

Helena Błońska, emerytowana już pielęgniarka, to osoba, o której mieszkańcy gminy, a zwłaszcza jej wsi – Gruszowa – mówią „człowiek-orkiestra”, „człowiek z pasją”.

– Całe życie żyłam z ludźmi i dla ludzi – mówiła do samorządowców, z którymi razem świętowała tego samego dnia 25-lecie samorządu. – Moja praca była moją pasją.

– Jest Pani absolutnym wzorem do naśladowania przez innych – wzorem lidera odnowy wsi, wzorem społecznika i wzorem obywatela. Srebrny Krzyż Zasługi to namacalny dowód docenienia Pani działalności. Tym nienamacalnym jest nasz niegasnący podziw i wdzięczność – mówił wójt Władysław Gołębiowski.

Helena Błońska z uśmiechem przyznała, że za swoją działalność otrzymała już Brązowy Krzyż Zasługi, także „w poprzedniej epoce”.

UZASADNIENIE WNIOSKU O PRZYZNANIE HELENIE BŁOŃSKIEJ SREBRNEGO KRZYŻA ZASŁUGI

Pani Helena Błońska jest bardzo skromną osobą. Jednakże jej bogaty dorobek pełnego zaangażowania na rzecz lokalnej społeczności gminy Marcinowice nie może pozostać bez należytego uhonorowania. Pani Helena Błońska wniosła szczególny wkład w rozwój samorządności i społeczeństwa obywatelskiego jako radna Gminy Marcinowice począwszy od lat osiemdziesiątych XX w. Gminnej Rady Narodowej do roku 1998 i sołtys wsi Gruszów (1989-2015).

Będąc radną, aktywnie zabiegała o wybudowanie asfaltowej drogi przez wieś. W roku 1985 nastąpiło otwarcie tej drogi. Droga była wybudowana w czynie społecznym przy finansowym wsparciu Gminy Marcinowice. Pani Helena Błońska dzięki bardzo dobrym kontaktom z mieszkańcami, potrafiła zmobilizować ich do działań na rzecz wspólnoty. Jako zdolny organizator i lider umiejętnie lobbowała u władz gminy o zabezpieczenie środków na realizację nie tylko tej drogi, ale również na inne ważne inwestycje. Pod koniec lat osiemdziesiątych XX w. właśnie dzięki jej staraniom zakupiono maszyny rolnicze służące całej wiejskiej społeczności (siewnik zbożowy, sadzarkę do ziemniaków, koparkę ciągnikową). W latach 1987-1989 wykonane zostały we wsi Gruszów roboty dotyczące drożności przepustów i rurociągów kanalizacji burzowej. Następnie na początku lat dziewięćdziesiątych XX w., nie czekając na program wodociągowania gminy, mieszkańcy Gruszowa wspólnie z mieszkańcami sąsiedniej wsi Stefanowice wybudowali odcinek wodociągu długości 5 km, włączony później w gminną sieć wodociągową. Motorem tych działań była ówczesna sołtys wsi Gruszów pani Helena Błońska. Było to wielkie wydarzenie i sukces dla sołeckiej społeczności.

Pani Helena Błońska jako lider odnowy wsi włożyła wspólnie z mieszkańcami wiele wysiłku, aby zmienić wizerunek swojej rodzinnej miejscowości. Dzięki niej na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. gruntownie wyremontowana została świetlica wiejska. Aby poprawić estetykę wsi, pani Helena Błońska w latach osiemdziesiątych XX w. zainicjowała i koordynowała tzw. soboty czystości, czyli sprzątanie wsi z udziałem mieszkańców. W 1990 r. podjęła starania dotyczące utworzenia Parku Wiejskiego w celu ochrony starego drzewostanu. Jednakże ze względów formalno-prawnych nadzór wojewody uchylił uchwalę Rady Gminy w tej sprawie. Pani Helenie Błońskiej bardzo mocno leżała na sercu przyszłość pałacu w Gruszowie, którego historia znana jest od połowy XVI w. W latach osiemdziesiątych XX w. obiekt miał się stać ogólnopolską bazą harcerską. Wspólnymi siłami z inicjatywy pani sołtys mieszkańcy Gruszowa wysprzątali pałac. Cieszyli się, że coś będzie się w nim działo i pałac nie będzie niszczał. Jednakże obiekt został przekazany prywatnemu właścicielowi jako rekompensata za mienie pozostawione na wschodzie. Pałac długo pozostawał niezamieszkały i nieremontowany.

W 1994 r. pani Helena Błońska, mając na uwadze dobro pałacu w Gruszowie wystosowała pismo do wojewódzkiego konserwatora zabytków w Wałbrzychu w sprawie bezczynności właściciela pałacu. Aktualnie pałac po zmianie właściciela odzyskał dawny blask i tętni życiem jako hotel i restauracja, promując gminę Marcinowice.

W 2007 r. dzięki aktywności pani Heleny Błońskiej złożony został wniosek do Funduszu Wspomagania Wsi „Kultura Bliska” – chronimy nasze dziedzictwo kultur (Ruch to zdrowie-zdrowa młodzież) na utworzenie boiska do piłki nożnej, koszykowej i zagospodarowania placu zabaw i zieleni. W 2013 r. nastąpiło zakończenie tego przedsięwzięcia.

Do ważnych inwestycji, które z pewnością nie powstałyby gdyby nie aktywność i przedsiębiorczość pani sołtys, to ułożenie chodnika wewnątrz wsi, wykonanie chodnika do świetlicy wiejskiej, budowa przystanku autobusowego, zagospodarowanie placu przy świetlicy na boisko do siatkówki i miejsce zabaw i spotkań dzieci, młodzieży i dorosłych. Dzięki staraniom pani sołtys uruchomiona została linia autobusowa do wsi Gruszów, która jest znacznie oddalona od głównej trasy autobusowej.

Pani Helena Błońska dba także o kulturalne zainteresowania mieszkańców. Współorganizuje różnego rodzaju przedsięwzięcia począwszy od spotkań dla dzieci poprzez integrację ludzi starszych (Spotkania pokoleń, Wakacje z bajką, Mikołajki).

Poza działalnością sołecką jej pasją jest pomaganie innym. Była wieloletnią pielęgniarką środowiskową na co dzień niosącą pomoc chorym i potrzebującym. Do dzisiaj działa w Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Marcinowicach. Mieszkańcy mówią o niej „człowiek orkiestra”, „człowiek z pasją”.

Pani Helena Błońska jest prawdziwym liderem odnowy wsi. Jest zdolnym i skutecznym organizatorem życia społecznego, co zaowocowało wieloma przedsięwzięciami i wciąż przynosi znakomite efekty. Jest to osoba, której wieloletni wkład w rozwój demokracji lokalnej powinien zostać doceniony, tak by naśladowały go następne pokolenia.

Pani Helena Błońska w pełni zasługuje na odznaczenie złotym krzyżem zasługi za wkład w budowanie idei samorządności w Rzeczypospolitej Polskiej".

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group