Piątek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 542
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Stadion ma wyjątkowego patrona

Środa, 22 stycznia 2014, 15:00
Aktualizacja: 15:02
Autor: red.
Świebodzice: Stadion ma wyjątkowego patrona
Fot. UM Świebodzice
Jednogłośnie Rada Miejska Świebodzic nadała stadionowi miejskiemu imię Ludwika Paluszaka, świebodzickiego działacza sportowego i wielkiego propagatora piłki nożnej. Sesja, na której przyjęto akt, odbyła się we wtorek, 21 stycznia.

Ludwik Paluszak to legenda środowiska piłkarskiego w Świebodzicach. W 1951 rozpoczął grę w zakładowym zespole ZKS "Stal", gdzie został nie tylko zawodnikiem, ale i trenerem.

Przyjście Ludwika Paluszaka do Stali rozpoczęło okres prosperity klubu. Zespół sezon po sezonie awansował do wyższych klas rozgrywkowych, a w 1953 roku osiągnął historyczny dla świebodzickiej piłki sukces - awans do III ligi wrocławsko-opolskiej. Gdy powstał Klub Sportowy "Victoria", Ludwik Paluszak został natychmiast wybrany trenerem, funkcję tę pełnił do 1963 roku, ale w klubie pracował do 1989 r. W tym czasie wychował setki młodych adeptów futbolu, którzy później poznawali arkana piłki nożnej w innych, o wiele większych niż "Victoria" klubach. Ludwik Paluszak był wychowawcą Wacława Jarmuża - pierwszego piłkarza ze Świebodzic, który trafił do pierwszoligowego zespołu Śląska Wrocław, Mieczysława Kopyckiego - absolutnej legendy Śląska Wrocław, rekordzisty pod względem występów (289 meczów w barwach Śląska w pierwszej lidze), Jarosława Krzyżanowskiego występującego w Zagłębiu Lubin i wielu, wielu innych.

Zapytani o Ludwika Paluszaka jego byli podopieczni zgodnie podkreślają, że był człowiekiem niezwykle wyrozumiałym, empatycznym, świetnym pedagogiem oraz specjalistą w dziedzinie szkolenia młodzieży, a dla wielu także życiowym mentorem. Prowadzenie zespołów młodzieżowych w przypadku Ludwika Paluszaka nie ograniczało się wyłącznie do pracy na stadionie - treningów i meczów. Zainteresowany postępami edukacyjnymi swoich wychowanków często wyręczał ich rodziców z obowiązku bywania na wywiadówkach.

Inicjatorami nadania imienia Ludwika Paluszaka stadionowi miejskiemu były środowiska sportowe i Zarząd MKS "Victorii" Świebodzice.

(Agnieszka Bielawska-Pękala)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group