Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 1045
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Stanowczy sprzeciw

Środa, 2 lutego 2022, 11:32
Autor: red
Gmina Świdnica: Stanowczy sprzeciw
Fot. Gmina Świdnica
Podczas LIV sesji Rady Gminy Świdnica radni jednogłośnie przyjęli uchwałę wniesioną w trybie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej – w sprawie zajęcia stanowiska – sprzeciwu dotyczącego przebiegu Kolei Dużych Prędkości przez teren gminy Świdnica. Stanowisko wyrażone w projekcie obywatelskim uchwały, pokrywa się ze stanowiskiem Rady Gminy, zawartym w uchwale nr XLVII/477/2021 z dnia 18.10.2021 r. i jest tożsame ze stanowiskiem wójta gminy oraz opiniami wyrażonymi przez zaniepokojonych mieszkańców – mówił podczas swojego wystąpienia przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej, Przestrzennej i Budownictwa – Bronisław Dratwa.

W związku z planowaną przez spółkę Centralny Port Komunikacyjny (CPK) inwestycją obejmującą budowę linii kolejowej przebiegu Żarów- grania państwa, wykonawca Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego firma BBF Sp. z o.o, przedstawiła warianty przebiegu trasy przez ten teren gminy Świdnica. Każdy z zaprezentowanych wariantów linii przechodzi przez tereny zabudowy mieszkaniowej, co z uwagi na koszty społecznej jest nieakceptowane przez mieszkańców miejscowości objętych bezpośrednio zakresem inwestycji CPK.

Mając powyższe na uwadze Rady Gminy Świdnica podjęła w dniu 18 października 2021 r. uchwałę Nr XLVII/477/2021 w sprawie oświadczenia zawierającego sprzeciw wobec przebiegu proponowanych na terenie gminy Świdnica wariantów trasy linii kolejowej dużych prędkości w ramach inwestycji Centralnego Portu komunikacyjnego, w której wyraziła sprzeciw wobec wszystkich przedstawionych przez BBF wariantów trasy linii kolejowej w granicach gminy Świdnica. Stanowisko Rady Gminy Świdnica jest tożsame ze stanowiskiem wójta gminy oraz opiniami wyrażonymi przez zaniepokojonych mieszkańców. Jednocześnie Rada Gminy w uzasadnieniu do uchwały zaproponowała wprowadzenie do Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego dodatkowych wariantów przebiegu linii, które nie będą przecinały lub przebiegały w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zabudowanych.

- „Stanowisko-sprzeciw” wyrażone w projekcie obywatelskim uchwały, pokrywa się ze stanowiskiem Rady Gminy, zawartym w uchwale z dnia 18.10.2021 r. Jednak z uzasadnieniu podjęta już uchwała Rady Gminy nie narzuca projektantom jedynego przebiegu linii kolejowej do realizacji, a wyznacza kierunek działań, obszar poszukiwania rozwiązań, które nie będą obciążone tak dużymi kosztami społecznymi, ekonomicznymi czy środowiskowymi. Propozycja lokalizacji nowej stacji, stanowi jedynie przykład możliwych wariantów, których i tak ostateczny przebieg będzie uzależniony od wielu czynników, w tym warunków technicznych projektowania lii kolejowych, czy też struktury przestrzennej obszaru. Projekt obywatelski proponuje przebieg lii kolei Dużych Prędkości, który nie jest sprzeczny z podstawowymi założeniami stanowiska Rad Gminy z dnia 18.10.2021 r. w zakresie: niższych kosztów realizacji przedsięwzięcia, mniejszego negatywnego oddziaływania na środowisko oraz niższych kosztów społecznych (oddalenie lii od terenów zamieszkałych). Pomimo, iż projekt obywatelski zawiera wyłącznie jedną trasę przejścia Kolei Dużych Prędkości przez teren Gminy Świdnica korytarzem bazującym na przebudowie istniejącej linii kolejowej nr 274, Komisja Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa opiniuje pozytywnie tę propozycję jako jeden z wariantów, który zawiera się w podjętej już uchwale Rady Gminy z dnia 18.10.2021 r. – podkreślał przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej, Przestrzennej i Budownictwa - Bronisław Dratwa.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group